ÖZEL DOSYA: BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE ŞAMANİZM

Türkiye’nin ilk ve tek eşcinsel yaşam ve kültür dergisi GZone yayın hayatına başlayalı tam bir yıl ve 12 sayı geçti. 13.sayımızın kapağını 1.yaşımızı kutlamaya ayırdık ve her daim güzel, her zaman güçlü bir pop star olan Yeşim Salkım bize katıldı…

Yeni sayımızdaki ilgi çekecek konulardan biri de tarihin en eski inanışlardan biri: ŞAMANİZM. Yaşam yazarlarımızdan KAAN ARER’in özel araştırmasıyla ŞAMAN yaşamını daha yakından tanıyabileceksiniz.

Çağlar içerisinde Türk milletinin tarihine şöyle bir baktığımızda belki de dünyada en fazla din değiştiren milletlerden biri olduğu görülür. Buna rağmen girmiş oldukları dinlerin de en ateşli savunucuları yine Türkler olmuştur. Hatta zaman zaman kendi kardeşleriyle bile savaşmışlardır. Ancak ne kadar farklı dine girersek girelim, sosyal hayatımızda eski Türk dininin izlerini silmek mümkün değildir. Bu yazıda genellikle eski bir Türk inancı olarak algılanan Şamanizmi detaylarıyla inceleyerek, günümüze kadar ulaşan şaşırtıcı kalıntılarını aktarmaya çalışacağım.

Hazırlayan: Kaan Arer

BU ÖZEL DOSYANIN TAMAMINI, GZONE DERGİ’NİN 1. YAŞ ÖZEL EYLÜL 2015 SAYISINDAN, AŞAĞIDAKİ BUTONLAR ARACILIĞI İLE ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ..

gzone indir ikon

google

apstore