ÖZEL DOSYA: ÇEÇENİSTAN’DA NELER OLUYOR?

GZone’un Mayıs 2017 dergi sayısında, son dönemde eşcinsellere uygulanan zulümler, işkenceler ve yoğun baskılarla dünyanın dikkatini çeken Çeçenistan’da neler olduğunu özetleyen bir dosya hazırladık.

Konuk yazar Serhat Pabuçcu’nun yazısının giriş kısmı aşağıda:

Çeçenistan’ı hepimiz savaşın yakıp yıktığı acıların ülkesi olarak bilirdik. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlık aşkıyla yanıp tutuşmuş ama sonunda emperyalist güçlere boyun eğmek zorunda kalıp, Rusya Devleti’nin özerk bir bölgesi olarak kalmıştır. Tabi ki de bu süreç bu kadar kolay olmadı. Yıllarca süren bir savaş ve ardında bıraktığı yanan yürekler ve yıkılmış şehirler…

Son zamanlar da ise Çeçenistan, ülkede yaşayan eşcinsel erkeklere yapılan işkenceler ile anılmaya başlandı. İlk haberler ise rusça yayın yapan Novaya Gazetesi’nden geldi. Haberde 100 eşcinsel erkeğin Çeçenistan Cumhuriyeti tarafından göz altına alındığını ve bu kişilerden en az üçünün de öldürüldüğünü doğrultusundaydı.

Haberi yazan gazeteci Elena Milashina, göz altına alınan kişiler arasında dini liderlerin yanı sıra ünlü televizyon sunucularının da olduğunu belirtmişti. Çıkan haberlere karşı Çeçen hükümet sözcüsü Alvi Karimov ise söz konusu haberlerin ‘‘Tamamen yalan ve dezenformasyon’’ olduğu söyleyerek ülkelerinde eşcinsellerin bulunmadığı açıklamasını yaptı. Açıklamadaki ülkemizde eşcinsel bulunmuyor kısımı ise ülkede yaşanan olayların inanırlığını daha da attırdı.

BU ÖZEL YAZININ TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “MAYIS 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

1 YORUM

Comments are closed.