ÖZEL DOSYA: ONUR YÜRÜYÜŞÜ’NÜN BİLİNMEYEN TARİHİ

GZONE Dergi’nin yeni sayısı, Haziran ayına özel olarak Onur Haftası’na ayrıldı ve kapağında da Türkçe Pop Müziğin en çok dinlenen, en çok sevilen isimlerinin başında gelen GERÇEK LGBT KRALİÇESİ var: DEMET AKALIN

DEMET AKALIN’ın LGBT dünyasına ait fikirlerini paylaştığı bu muhteşem ropörtaj, ilk kez göreceğiniz fotoğrafları ve Türkiye basınında ilk defa bu kadar detaylı olarak bahsettiği yeni albümü PIRLANTA’nın sürprizlerle dolu detayları bu sayımızda!

Ay boyunca #onurduyuyoruz hashtagiyle sosyal medyadan takip edebileceğiniz, ONUR HAFTASI’na ait dosyalarla dolu 10.sayımızın diğer konuların başında ONUR HAFTASI’NIN BİLİNMEYEN TARİHİ VE STONEWALL AYAKLANMASI GELİYOR. Genel Yayın Yönetmenimiz Onur Özışık’ın derlediği bu tarihi araştırmayı mutlaka okuyun. 

Her yıl Haziran ayının sonlarında Dünya genelinde kutlanan ve Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen, LGBT bireyler ve LGBT bireylere destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen bir dizi etkinlikler ve törenler bütünüdür. LGBT topluluğunda onur yürüyüşü veya gey onur yürüyüşü gibi isimlerle de bilinir. Bir dizi etkinliklerin ve geçiş törenlerinin gerçekleştirildiği etkinlikler 1969 yılında New York’ta yaşanan Stonewall ayaklanmaları anısına gerçekleştirilmektedir.

Tarihçi Barry Adam’a göre II. Dünya Savaşı’nın getirdiği toplumsal değişim ile Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok insan “savaş öncesi toplumsal düzeni sağlayarak değişimin etkilerini ertelemek” düşüncesi için coşkun bir istek hissettiler.  Milletin antikomünizm düşüncesi üzerine vurgulanması ile dürtülen Senatör Joseph McCarthy, ABD hükûmeti, ABD Silahlı Kuvvetleri ve diğer hükûmet organları tarafından finanse edilen ajanslar ve kurumlardaki komünistleri keşfeden duruşmalar yaparak, millî bir paranoyaya yol açtı. Anarşistler, komünistler ile “gayrı-Amerikan” ve baltalayıcı olarak varsayılan diğer insanlar, güvenlik için risk olarak görülüyordu.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARI KULLANIN

kapak haziran

Haziran-Onur Haftası Özel sayımızı aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

gzone indir ikon

google

apstore