YEŞER SARIYILDIZ YAZDI: SOSYAL MEDYADA NASIL FENOMEN OLUNUR?

Ev-vet, aklınızdan çıkmayan, rüyalarınıza giren, ortamlarda dilinizden düşmeyen o soruyu, bu ay sizler için cevaplıyoruz. Adım adım fenomen olma rehberi karşınızda…

Hazırlayan: Yeşer Sarıyıldız

 

1-   İstikrarlı olun

 İlk ve en önemli madde bu. Ne yaparsanız yapın, istikrarı koruyun. Aslında sadece sosyal medyada değil, Türkiye’de herhangi bir konuda başarılı olmanın sırrı bu. Bildiğiniz gibi, milletimiz en çok istikrara oy ve like veriyor. Peki bunu fenomenliğe nasıl uyarlayacağız? Cevap basit. Örneğin, yemekle ilgili bir şey yapıyorsanız, hep canavar şeklinde pasta yapın ya da fotoğrafçıysanız, hep portre çekin, ne bileyim yol ve köprü yapın, dışına çıkmayın.

Sürprizli olacağım, benden beklenmeyeni yapacağım diye düşünmenize de gerek yok. Sürprizli de olabilirsiniz elbette, ama o zaman da sürprizli olma konusunda istikrarınızı koruyun. Hep sizden beklenmeyeni yapın.

İşin sırrı, sadece istikrarlı olmak değil elbette, aynı zamanda istikrarı her konuda uygulamak. Aynı düzende ve tarzda paylaşımlar yapın, hashtag’leri bir oraya bir buraya koymayın. Örneğin, paylaşım yaparken gün ve saatlerinize ya da kullandığınız filtrelere dikkat edin.

 

 

2-   Bir konsept belirleyin

 Üzerinizde eğreti durmayacak bir tarz belirleyin. Mesela maskara ve rimel arasındaki farkı bilmiyorken makyajdan bahsetmeyin. Seyahat etmek sizin için işkenceyken, sırf tutuyor diye gezi blogger’ı olmaya kalkmayın. Gerçekten neyden hoşlanıyorsanız ve neyle ilgiliyseniz ona odaklanın. Yakın çevreniz, sizin ilgi alanlarınızı sıkıcı buluyor olabilir, ama her şeyin bir alıcısının olduğunu ve asıl amacın kendi kitlenizi bulmak olduğunu unutmayın.

 

 

3-   Olduğunuz gibi davranın

 Sosyal medyanın bu kadar hayatımızın içinde olmasının ve fenomenlerin ilk etapta bu kadar ilgi çekmesinin nedeni samimi olmalarıydı, unutmayın. Orası halka seslendiğiniz bir sahne değil, daha ziyade arkadaşlarla oturduğunuz bir café. Üstelik gerçek hayatta sizi tanıyan insanların gözündeki imajınız ve onların destekleri de çok önemli. Akşamları Adana dürüm yediğini bildiğiniz arkadaşınız crème brulee tarifi yazarsa ne düşünürsünüz? Samimi gibi görünüp samimiyetsiz olmak dünyanın en leş şeyi, bakın yazarken bile tiksindim. Onlardan olmayın, anında bloklanmayın.

 

 

4-   Sosyal medya dinamiklerini takip edin, sosyal olun

“Abi facebook, twitter yani, şaka yapıp fotoğraf paylaşıyorsun” diye düşünüyorsanız, sizlere kötü bir haberimiz var; işin büyük kısmı aslında matematik ve herkes şakalarınıza gülmüyor. Ayrıca bu işin Instagram’ı, Youtube’u, Snapchat’i var. Her mecranın kendine ait bir dinamiği, hashtag kullanım şekli, paylaşım sıklığı, prime time’ı ve trendleri var. Sosyal medya bloglarını yakından takip edin, yeni çıkan özellikleri hemen öğrenin ve ilk kullananlardan olun. Fenomen olacaksanız, şaka kalıplarını ilk sizin kullanmanız ve trendsetter da olmanız gerekiyor demektir. O halde yenilikleri takip edip ilk uygulayanlardan olmaya çalışın. Yeni çıkan mecraları boş bırakmayın, yerinizi hemen kapın ki, daha sonra popüler olduğunda, siz çoktan ortamın tozunu attırmış olun.

Bir küçük sır daha, videoya yoğunlaşın. Az yazı, bol görsel ve çok video kullanın. Pişman olmazsınız.

 

5-   Mahalle yanarken saçınızı taramayın

Gündemi sıkı takip edin. Eminim siz de, korkunç bir patlamanın ertesi günü siyah görsel paylaşıp yarım saat sonra da bitkisel yağlardan bahseden blogger’ları görüyorsunuzdur. Tabii ki hayata devam edin, ama o kadar da etmeyin. Durmasını bilin, saygı gösterin, arada gerçek hayata referans vermeyi unutmayın. Hata yaptığınızda ve negatif eleştiriler aldığınızda hatanızı açıkça kabul etmeyi deneyin, sandığınızdan daha iyi geri dönüş alacaksınız.

BU ÖZEL DOSYA VE DİĞER İÇERİKLER İÇİN GZONE DERGİ’NİN “ŞUBAT 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…