ÖZEL DOSYA VE GALERİ: YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN BANKSY REHBERİ

Bugün (14 Ocak) İstanbul’da Dünya prömiyeri yapılan, sanatçının dünyaca ünlü eserlerini bir araya getiren en büyük koleksiyon ”The Art of Banksy” ile heyecanımızı tavan yapan, yeni çağın Picassosu Banksy’yi ne kadar yakından tanıyoruz?

BANKSY KİMDİR?

Gerilla artist olarak anılan sanatçı çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren mesajlar vermektedir. Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade ediyor. Banksy Birleşik Krallık’taki eserlerinin yanı sıra Filistin’de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Banksy aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin ünlü televizyon dizisi The Simpsons adlı çizgi dizide içinde kapitalizm eleştirisi içeren bir giriş hazırlamıştır.

DISMALAND PROJESİ

Yüzünü kimse görmese de herkesin tanıdığı dünyanın en gizemli sanatçısı Banksy’nin en çılgın projesi, memleketi Bristol’a 30 dakika mesafedeki Weston-super-Mare’de açılan Disneyland’in kötü kalpli kuzeni Dismaland, Banksy’e göre “Çocuklara uygun olan bir aile eğlence parkı”.

İSTANBUL’DA BAŞLAYAN, ”THE ART OF BANKSY” SERGİSİ DE NEYİN NESİ?

Gizemli sokak sanatçısı Banksy’nin dünyaca ünlü eserlerini bir araya getiren en büyük koleksiyon “The Art of Banksy”, dünya prömiyerini İstanbul’da yapıyor. 14 Ocak’tan itibaren Global Karaköy’de sanatseverlerle buluşacak olan “The Art of Banksy”, izleyiciyi Londra sokaklarında büyüleyici ve unutulmaz bir yolculuğa çıkartıyor.

Küratörlüğünü Steve Lazarides’in üstlendiği The Art of Banksy’de sanatçının farklı dönemlerine ait özel koleksiyonlar ve enstalasyonlar, modern teknoloji eşliğinde sergileniyor. Sergide, Lazarides’in özel koleksiyonunun yanı sıra dünyanın farklı noktalarındaki koleksiyonerlerden toplanan eserler de yer alıyor. Bugüne kadarki en büyük Banksy koleksiyonu olma özelliği taşıyan sergide, aralarında Banksy’nin “Kırmızı Balonlu Kız”, “Gül Şimdi”, “Hizmetçi” gibi en bilindik eserlerinin de bulunduğu toplam 100 eser izleyiciyle buluşuyor. Eserlerin toplam değeri ise 20 milyon sterlin’i buluyor. İzleyiciyi, alışılageldik formatların dışına çıkaracak olan sergi, bugüne kadar hiç deneyimlenmemiş bir serüvende yolculuk olanağı sunuyor. Her bir bölümde farklı bir mekanın canlandırıldığı sergide, ziyaretçiler bir İngiliz evinin oturma odasından İngiltere sokaklarına uzanan farklı bir atmosfer yaşayacaklar.

“The Art of Banksy”, izleyiciyi bir serginin ötesinde aynı anda görme, duyma ve dokunma duygularını harekete geçirecek bambaşka bir deneyim vadediyor.

Sergi 14 Ocak – 29 Şubat tarihleri arasında Global Karaköy’de. Bilet satın almak için buraya tıklayın…

SERGİYE GİTMEDEN ÖNCE GÖZÜMÜZÜN AŞİNA OLDUĞU, DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDAN EN BİLİNEN VE SES GETİREN BANKSY ÇİZİMLERİNİ DERLEDİK.
sokaksanatibanksy adam

sokaksanatibanksy alisveris

sokaksanatibanksy anarsist

sokaksanatibanksy ara

sokaksanatibanksy arama

sokaksanatibanksy asker

sokaksanatibanksy balon

sokaksanatibanksy boya

sokaksanatibanksy cancelled

sokaksanatibanksy cerceve

sokaksanatibanksy cicek

sokaksanatibanksy cis

sokaksanatibanksy crime

sokaksanatibanksy dikis

sokaksanatibanksy dikiz

sokaksanatibanksy dilen

sokaksanatibanksy egil

sokaksanatibanksy einstein

sokaksanatibanksy eternity

sokaksanatibanksy fare

sokaksanatibanksy father

sokaksanatibanksy graffiti

sokaksanatibanksy guvercin

sokaksanatibanksy hizmetci

sokaksanatibanksy ihanet

sokaksanatibanksy isa

sokaksanatibanksy isadami

sokaksanatibanksy kalp

sokaksanatibanksy kameraman

sokaksanatibanksy kelebek

sokaksanatibanksy kir

sokaksanatibanksy kiz

sokaksanatibanksy klise

sokaksanatibanksy kuresel

sokaksanatibanksy kus

sokaksanatibanksy mario

sokaksanatibanksy mona

sokaksanatibanksy muz

sokaksanatibanksy nofuture

sokaksanatibanksy ol

sokaksanatibanksy op

sokaksanatibanksy politics

sokaksanatibanksy robot

sokaksanatibanksy salincak

sokaksanatibanksy silah

sokaksanatibanksy simit

sokaksanatibanksy steve

sokaksanatibanksy tahta

sokaksanatibanksy zebra