ÖZEL DOSYA: YAYGIN SAPKINLIK ZOOFİLİ

GZone Dergi yaşam yazarlarından Deniz Su Tiffany, Türkiye’de -ne yazık ki- yaygın olan hatta bazı bölgelerde doğal sayılan bir sapkınlığı, Zoofili’yi kaleme aldı. 

NOT: Eşcinselliğin bazı kesimler tarafından “sapkınlık” olarak nitelendirildiği günümüzde, Türkiye’de yaygın ve bazı bölgelerde doğal karşılanan bir sapkınlık olan “zoofili”ye dikkat çekmek istedik.

Dergi ekibi olarak kesinlikle zoofilinin karşısında durduğumuzu beyan eder, sağlıksız olduğu bilimsel açıdan da kesinleştirilmiş cinsel dürtülerin tedavi edilerek daha sağlıklı cinselliklerin yaşandığı bir toplum olabilmeyi temenni ederiz.

Bu yazının giriş bölümü aşağıda: 

Hayvanları kalbi olan herkes sever, öyle değil mi? Peki ya bu hayvanlara şefkat duymak yerine başka türlü “sevenler”? Ve bu hisleriyle minik dostlarımıza büyük travmalar yaşatanlar? GZone dergi olarak bu ay, zoofilinin ne olduğu ve minik dostlarımızı bu durumdan nasıl koruyabileceğimize dair önerilere yer verdik.

Zoofili Nedir?

Bir kavramı anlayabilmek için ilk olarak nasıl tanımlandığına bakılır. Söz konusu zoofili olunca birbirini tamamlayan iki tanım mevcuttur; “Hayvanlara karşı duyulan aşırı sevgi” ve “Hayvanlarla cinsel temasta bulunma”. Tanımlar aslında durumu özetliyor. İlk tanımdaki aşırı sevgi, sevginin fazlasını değil cinsel haz duyma durumunu işaret ediyor.

Neden Hastalıktır?

Bunun için bilimsel çalışmaları incelemeden önce latince ile ilgili bir ipucu vermekte fayda var. Dikkat edenler olduysa cinsel anlamda sapkınlıkların bilim dili olarak bilinen Latincede, son ekinde “fili” yer alıyor(pedo-fili, nekro-fili). Fili; seviciliği, sapmaları tanımlamaktadır. Bilim camiasında bu tür eğilimleri tanımlayan çatı kavram parafili olarak bilinmektedir. Parafili ise şöyle tanımlanmaktadır; “Cinsel uyarılma ve orgazm için, alışılmadık nesneler, eylemler veya durumları içeren tekrarlayıcı ve yoğun cinsel dürtü, fantezi veya davranışların zorunlu olması ile karakterizedir. Parafili denebilmesi için kişinin zorunlu ve tekrarlayıcı bazı koşullara bağlı olarak orgazm olabilmesi gerekir.”

Ek olarak; cinselliğin ister üremek, ister zevk almak amacıyla olsun; ezici çoğunlukla aynı türler arasında yapıldığı bir gerçektir. Üremek amacıyla yapılan cinsellikler eğer farklı türler arasında ise doğan yavrular kısır olarak Dünya’ya gelmektedir. Farklı türler arasındaki cinsel ilişkilerin (ayın konusu bağlamında ele alacak olursak) insan tarafın, diğer canlıları sömürmek/tecavüz etmek şeklinde gerçekleştirdiğini söylemek mümkündür.

BU ÖZEL DOSYAYA ERİŞMEK GZONE DERGİ’NİN “MAYIS 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…