ÖZEL RÖPORTAJ: “ÇIKI ÇIKI” DİYEREK BİZLERİ NEŞELENDİREN ŞARKICI: AYŞE ÇINAR

GZone Dergi, Ocak 2018 sayısında aslında uzun yıllardır kulağımızın aşina olduğu ama yakından tanımadığımız şarkıcı Ayşe Çınar ile görüştü. İşte Murat Renay’ın bu röportajı: 

Aslında çok uzun zamandan beri müzikle uğraşmanıza rağmen sizi yeteri kadar tanımıyoruz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Kendimi bildim bileli şarkı söylerim. İzmir doğumluyum. Sessiz ama çok yaramaz bir çocuktum. Genelde heyecanlı, yerinde duramayan, kalbi ağzında hiperaktif biriyim.  Ailede herkes esas işleri farklı olmasına rağmen müzikle ilgilenirdi. Babam kanun çalar, amcam koro şefi ve klasik gitar çalardı. Müzikle iç içe büyüdüm anlayacağınız. Üniversite yıllarında Kıbrıs’ta okuduğum zamanlarda küçük bir grubumuz vardı, radyo ve televizyon programlarına çıkardık. Profesyonelliğe giden yolda hemen hemen herkeste olduğu gibi bende de o yıllarda başladı.

20 yıldan fazladır müziğin içindesiniz ancak popüler müziğe uzak durmuşsunuz, sebebi nedir sizce?

Uzak durdum demek yanlış olur göz önünde olmak müziğin içinde olmak anlamına gelmiyor. Bu süre içerisinde çok farklı projelerde yer aldım ama popüler anlamda bu zamana kısmetmiş.

Seslendirdiğiniz müzikal şarkıları ile aynı zamanda bir sahne sanatçısısınız, Türkiye’de müzikallerin yeteri kadar kıymeti biliniyor mu sizce?

Yaklaşık 6 yıldır devlet tiyatrolarına yazılan yerli müzikallerin şarkılarını yapıyoruz. Her geçen gün daha fazla sahiplenildiğini düşünüyorum ama şu da varki kaliteli işler zamanla hak ettikleri yerlere geliyorlar.

Bu konuda basına ve medyaya daha çok iş düşüyor çünkü ülkemizde sanatı layıkı ile yapan üreten çok değerli sanatçı ve sanatçı adayları var ve onlara daha fazla destek vermeleri gerektiğini düşünüyorum ki “Türkiye’de müzikal ve diğer çalışmaların” kıymeti bilinsin. Burada da değerli basın ve medya mensubu arkadaşlarımıza daha fazla görev düşüyor. Bu sayede kaliteli ve doğru çalışmaların seyirci ile buluşması, hak ettikleri yerlere zamanında gelebilmeleri mümkün olabilsin.

“Çıkı Çıkı” şarkısı başka sözlerle bir tiyatro oyununda yer alıyormuş. Bu şarkıyı seslendirme süreci nasıl gelişti?

“Çıkı Çıkı” geçen sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu için hazırlanan “Gülyabani” Müzikalinin “Kurallar” isimli şarkısıdır aslında. Geçen sene gördüğü yoğun ilgiden dolayı  2017-18 sezonunda da sahne alıyor. Herkesin seyretmesini arzu ederim. Şarkının orijinali yaklaşık 7,5 dakikayı buluyor ve seyircininde en çok eğlendiği şarkılardan biri.

Şarkı çok eğlendiğimiz kalabalık bir gece bizim evde çıktı. Çok oynamıştık o gece bu şarkıyla ve hepimizin diline dolanmıştı bir anda. O gece karar verdim single yapmaya hem çok sevdiğim için hem de yerli müzikallerimize bir nebze dikkat çekebilmek için.– En sevdiğiniz müzikaller ve bu müzikallerdeki eserler hangileri?

Rumuz Gonca Gül / Bundan Sonra

Gülyabani / Kurallar ve Ahu Gözlüm

Grease / You Are The One That I Want , Summer Nights

Phantom of the Opera / Phantom Of The Opera

Chicago / All That Jazz

2018 yılıyla ilgili müzikle ilgili ne planlarınız var?

2018 in ilk 6 ayında planladığımız 2 single çalışmamız var, Mart ayından itibaren haftada 1 gün canlı performansım olucak ve Kasım ayı içerisinde de sürpriz bir projemiz var Pena Yayıncılık ile birlikte hazırladığımız.

Ocak 2018 sayımızın tüm içeriklerini görüntülemek için aşağıdaki görsele tıklayın.