HDP’NİN LGBTİ HAKLARI SAVUNUCUSU ADAYI BARIŞ SULU GZONE’A KONUŞTU

GZONE’dan Deniz Su Tiffany, Eskişehir HDP’den çiçeği burnunda milletvekili aday adayı olan Barış Sulu ile özel bir söyleşi yaptı ve ona merak ettiklerimizi sordu.

İşte o özel ropörtaj:

*İlk önce böyle bir adaylık ile aslında umutların yitirilmemesi gerektiğini gösterdiğinin altını çizmek isterim. Peki neden HDP? Diğer partilerden nasıl bir farkı var?

Umudumuzu hiç yitirmeyelim zaten, Türkiye’de LGBTİ haklarını savunan açık bir kişi olarak bugüne umutlarımı yitirmediğim için geldim. Ailemin ve yakın arkadaşlarımın desteği ile böyle bir hamlenin tam zamanı olduğuna karar verdim. Birçok ötekileştirilmiş, azınlık diye nitelendirilen grup HDP’nin kuruluş sürecinde bulundu. Ben de oradaydım, bu toplumda yer aldığım ama hiçbir talebimin dikkate alınmadığını, duyulmadığını en kolay anlatabileceğin kişiler yine senin gibi ayrımcılığa uğrayan insanlardır diye düşündüm. Ben cinsel kimliğimden dolayı ayrımcılığa uğruyordum, bir başkası anadilinden dolayı, bir başkası dininden dolayı, bir başkası ırkından dolayı, liste uzar gider ama birbirimize anlattığımız, birbirimizi anladığımız için HDP içinde yer aldım.

*Aday adaylığın tamam, peki HDP seni üst sıralarda aday gösterecek mi? Çünkü HDP bildiğimiz kadarıyla LGBTİ hakları konusunda çalışmaları bulunan bir parti.

Dileğim elbette üst sıralardan aday gösterilmek. HDP için de Türkiye için de bir önemli bir dönemeç olacak bu süreç ancak bu çalışmaya başlarken tüm sonuçları göze aldım. Bu süreçte LGBTİ bireylerin talepleri ne kadar çok dillendirilirse hepimiz için büyük kazanç olacak. Ben umutluyum, umudumu da hiç kaybetmedim, umudumu kaybettiğimi hissettiğim an zaten başka bir alanda sözümü üretmeye devam edeceğimi biliyorum, bugüne kadar öyle yaptım ve tüm adımlarımı kazanç olarak haneme yazdım. Bardağın dolu tarafını görmek gibi bir hayat felsefem var. Ayrıca HDP içinde LGBTİ özneler çalışmalar yürütüyor, söz üretiyor, LGBTİ komisyonu var, birçok alanda aktif katılım halindeler ve en son 21 Şubat’ta İstanbul’da Türkiye’de ilk kez bir parti bünyesinde Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın da katılımıyla Yeni Yaşam İçin LGBTİ Çalıştayı düzenlendi. LGBTİ bireyler için LGBTİ bireyler ile  bunun gibi pozitif adımları atan bir parti olarak üst sıralardan LGBTİ aday gösterileceğini düşünüyorum, bu ben olmam başka bir arkadaşım olur o kısmını çok düşünmüyorum, siyasi temsil çok önemli bu kısmını düşünüyorum.

*Sence HDP’de homofobik bir kesim var mı?

Klişe olacak ama homofobi, transfobi her yerde var, bugün hatta LGBTİ bireyleri içinde de bu şekilde yaklaşımlarla karşılaşabiliyoruz.Önemli olan kişinin homofobik ya da transfobik olduğunu ve bunun bir sorun olduğunu kabul edip bunu törpüleyebilecek duruma gelebilmesi ve bununla yüzleşebilmesi, bu korkularını, önyargılarını yenebilmek için birbirine temas edebilmesi.

*Eğer meclise girersen, hangi haklarımız için daha öncelikle mücadele edeceksin?

Haklar hiyerarşisi yok benim için, yaşam hakkı kadar eşcinsel evliliği de öncelikli, eğitimde homofobik zorbalık için alınması gereken önlemler kadar, Türk Medeni Kanunu Madde 40 ile düzenlenen trans bireylerin cinsiyet geçiş süreçlerinde yaşadıkları ayrımcılık da.

*Bu dönem bir de CHP’den aday adayı olan  Niler Albayrak var. Onun için ne demek istersin?

Başarılar diliyorum elbette. LGBTİ hakları için birlikte mücadele ediyoruz.

*Sence bu dönem başka LGBTİ aday ya da aday adayları görür müyüz? Görürsek bu hangi partilerden olur?

Ben AKP’den de görmek isterdim MHP’den de. Meclis’in her renge ihtiyacı var çünkü. Ama CHP ve HDP dışında LGBTİ aday adayı göremeyeceğiz.

*AK LGBTİ olarak AKP’li kesimin de bir örgütlenmesi var. Sence onlar da kendi aralarından bir aday çıkarabilir mi?

Zannetmiyorum. Öyle bir örgütlenme içinde olmalarını dilerdim ama sosyal medya dışında görünürlükleri yok ne yazık ki, sanal bir oluşum benim için.

*LGBTİ hakları çerçevesinde CHP’li milletvekillerinin de verdikleri önergeler oldukça basına yansıdı. Geç kalınmış bir konuda hummalı bir çalışma yürüttükleri aşikar. Peki mecliste milletvekili olursan, CHP ile LGBTİ’ler için ittifak kuracak mısın?

LGBTİ bireylerin yaşadığı ayrımcılıkların gündemleştirilmesi ve LGBTİ hakları ile ilgili çalışmalar yapan tüm milletvekillerini takdir ediyorum öncelikle, görüyoruz ki bu sayı bir sonraki dönemde çoğalacak. Söylediğim gibi CHP, AKP, MHP fark etmez LGBTİ bireylerin sorunlarının çözümü için hangi parti adım atarsa ittifak halinde olacağım.

*Milletvekili seçilirsen, sonraki dönemlerde de siyaset yapmayı düşünür müsün?

Evet çünkü yapılacak çok iş var, bir dönemde çözülebilecek sorunlar değil bunlar.

*Peki ya seçilmezsen, tekrar bir aday adaylığın söz konusu olur mu? Olursa hangi partiden?

Evet mücadeleme devam edeceğim, bu konuda kararlıyım. LGBTİ haklarının açıkça dillendirildiği ve savunulduğu herhangi bir partiden olabilir.

 

Ropörtaj: Deniz Su Tiffany

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here