ÖZEL RÖPORTAJ! MURAT KESER: BEDENLER İÇİN DEĞİL RUHLAR İÇİN TASARIM YAPIYORUM

GZone Ağustos ayı sayısını genç LGBT bireylerine adıyor ve “Gencim ve Özgürüm” diyor.  7’den 70’e herkesin sevdiği genç pop star ECE SEÇKİN’in kapağında yer aldığı Ağustos 2015 sayımız çıktı!

GZONE’un Ağustos konuklarından biri de endüstriyel tasarımcı Murat Keser, Ece Seçkin’i konuk ettiğimiz muhteşem kapağımıza ait fotoğraf çekiminin mucitlerinden biri oldu. İlginç tasarımlarla, ilginç materyalleri giyimle birleştiren, moda tasarım dünyasının bu yetenekli ismiyle sizler için sohbet ettik…

Röportaj:  Murat Renay 

Endüstriyel tasarım ve moda birbirleriyle nasıl kesişiyor sence?

Ben genelde tasarımlarım için önce materyal buluyorum, ardından saç makyaj ve kıyafeti tasarlıyorum ve en son olarak da geriye hayal ettiğim şekilde dikmek kalıyor .Yani açıkcası oldum olası taslı tuşlu abiyeleri sevmedim ve hep bir fark yaratmak istedim. Bu iki farklı alanı birbiriyle karıştırmak ve sindirmek zaman aldı.

Yurt dışında klip ve birçok dergi çekimlerinde kullanılan endüstriyel kıyafetler Türkiye’de yeni yeni öne çıkmaya başladı. Bu yeni alanda ilk ve tek olmak elbette zor. İnsanların algısında olan şey şu; Endüstriyel tasarım yapan bir kişi normal kıyafet yapamaz. Bu eksinlikle değişmeli çünkü ben zor materyalleri kullanarak kıyafet yapıyorum. Yeri geldiğinde abiye gelinlik ya da ne tarz istenirse yapabiliyorum ama tabii ki bunlar kişiye özel tasarımlar oluyor.  Her ne kadar ülkemizde endüstriyel  tasarımlara pek yer verilmese de birçok marka için sayısız tasarım yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Elime herhangi bir materyal verin ve ben onu sanata dönüştüreyim.

Daha önce 2014’te Galeri Artist Sanat Galerisi’nde endüstriyel kıyafetleri sergilenen ilk ben oldum. Ardından bu alandaki kişiler çoğalmaya ve yayılmaya başladı ki bu bence güzel bir şey.

RÖPORTAJIN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ BUTONLAR ARACILIĞI İLE, SÜRPRİZ DOSYALAR VE RÖPORTAJLARLA DOLU GZONE DERGİ AĞUSTOS 2015 SAYISINDAN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ!

Ağustos 2015 #GencimveÖzgürüm sayımızı aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

gzone indir ikon

google

apstore