863269c786
Doces-falicos

PENİS ŞEKLİNDE ÇÖREKLERLE ÜNLÜ AVRUPA KÖYÜ NERESİ?

Önümüzdeki yaz başına Avrupa seyahati planlarınız varsa, rotanıza Portekiz’in Amarante köyünü eklemeyi unutmayın.

Haziran ayında çok ilginç bir festivale ev sahipliği yapan, Portekiz’in ilginç köyü Amarante’de, festival kapsamında her yer penis figürleriyle kaplanıyor. Festivalin en ilginç ritüeli ise bekar kadınlara şans getirdiği inanılan ”Doces falicos” isimli penis şeklinde çörekler.

 

 

Bol şekerli bir milföyü andıran Doces falicos isimli çöreği yiyen kadınların doğru erkeği bulmaları konusunda şans getirdiğine inanıldığı Amarante, Haziran ayında binlerce turistin akınına uğruyor. Dünyanın penis cenneti olarak da adlandırılan köyün bu ilginç geleneğinin 13. yüzyılda Saint Gonçalo isimli bir rahip tarafından başlatıldığını söylenirken, rahibin bekar kadınları evlendirmesiyle ünlü olduğu da edindiğimiz bilgiler arasında.

 

 

Çörekler ilginç bir tarihe de tanıklık ediyor. 1930’lu yıllarda faşist bir hükümet ile yönetilen Portekiz’de bu çöreklerin yapımı yasaklanmışken, Amarante halkı geleneklerine sahip çıkarak ”Doces falicos” pişirmeye ısrarla devam etmiş. 1974 yılına dek satışı yasak olan çöreklerin bu tarihe kadar kara borsada satıldığı ise köyün tarihine geçmiş.

 

Ayrınca Bakın

y kusagi millenials

İŞTE TRENDLERİ YÖNLENDİREN, DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK OLAN “Y KUŞAĞI”

GZone Dergi Yaşam yazarlarından Cihangir Öz, Nisan 2018 sayımız için şu anda nüfus olarak çoğunluğa ...