POLİS TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN TRANS KADIN HANDE ŞEKER İÇİN TEPKİLER BÜYÜYOR

Polis memuru tarafından katledilen trans kadın Hande Şeker'in ardından, olayla ilgili Ankara ve İzmir Barosu, yargı sürecinin takipçisi olacağını söyledi. İzmir Genç LGBTİ+ Derneği ise eylem yaptı. 

Ankara Barosu LGBTİQ+ Hakları Merkezi, trans kadın Hande Buse Şeker’in İzmir’de bir polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından açıklama yayınladı.

Merkez, “Hande Şeker’in katili yargı önünde hesap vermelidir” diyerek sürecin takipçisi olacağını duyurdu.

İzmir’deki transfobik nefret cinayetinin ardından İzmir Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu da yargı sürecinin takipçisi olacağını duyurmuştu.

Öte yandan; Genç LGBTİ+ Derneği, İzmir Alsancak’ta trans kadın Hande Buse Şeker’in öldürülmesinin ardından eylem yaptı.

Derneğin çağrısıyla dün (10 Ocak) Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen transfobi karşıtları “Trans cinayetleri politiktir” dedi.

“Bir arkadaşımızı daha aramızdan aldılar”

Dernek adına basın açıklamasını Nora Şenkal okudu. Hande Buse Şeker’in evine müşteri olarak gelen bir polis memuru tarafından öldürüldüğünü, saldırıda başka bir trans kadının da yaralandığını hatırlatan Şenkal şöyle devam etti:

“Bir arkadaşımızı daha aramızdan aldılar. Bizler; tekrar tekrar üretilen nefret ile bizi mecbur bırakmaya çalıştıkları şiddet sarmalına karşı çıkarak, toplumsal barışı savunacağız.

“Yaşanan nefret cinayetine ilişkin ana akım medyadaki haberlerde Hande Buse Şeker’e yönelik uygulanan şiddeti meşrulaştıran bir dil kullanılmış, adeta faile destek çıkan bir yaklaşım sergilenmiştir. Ayrımcılığın bu denli arttığı, bir arada yaşamın zorlaştırıldığı bir ülkede medyanın, gazetecilik etik ilkelerine aykırı olan bu tutumdan vazgeçerek hak odaklı habercilik yapması tarihi bir sorumluktur.”

“Faillerin sırtını sıvazlayan tüm kişi ve kurumlar nefret suçlarına ortaktır”

Şenkal, trans cinayetlerinin “münferit” olaylar olmadığını, devletin LGBTİ+’ları yok sayarak yükümlülüklerini yerine getirmemesinin, faillere uygulanan cezasızlık halinin ve seks işçilerine güvenli çalışma alanları sağlanmadığı gibi kolluk gücü ile sindirmeye çalışma politikalarının sonucu olduğunu vurguladı. “Bu sebeple Hande Buse Şeker cinayeti politiktir ve tek faili sözü edilen polis memuru değildir. Nefreti körükleyen, şiddete arka çıkan, faillerin adeta sırtını sıvazlayan tüm kişi ve kurumlar tek tek nefret suçlarına ortaktır” dedi.

Hande Şeker

Kaynak: KAOS GL