POLİTİKANIN GÜNDEMİNDEKİ EŞCİNSEL ÇİFT: XAVIER BETTEL VE GAUTHIER DESTENAY

GZone Dergi yazarı Serhat Pabuççu, politikanın gündemindeki eşcinsel çift Xavier Bettel ve Gauthier Destenay’ın hikayesini yazdı.

Geçtiğimiz günlerde NATO üyesi ülkelerin First Lady’leri ile çekildiği fotoğrafla gündeme oturan, Lüksemburg başbakanı Xavier Bettel’in eşi Gauthier Destenay’ın hikayesini anlatan yazının giriş kısmı burada.

Xavier Bettel, 2011 yılında Belediye Başkanlığı görevini üstlendiğinde açık eşcinsel kimliğiyle görev yapmaya başlayan sayılı siyasi insanlardan biriydi. Her defasında ‘‘Ben hiçbir zaman saklanmadım. Bu bir gerçek, ben buyum ve kedime dürüst olmak istiyorum. Politikada dürüst olmak istiyorum.’’ sözlerini yineleyerek dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

2013 yılında gerçekleşen seçimlerden sonra Başbakanlık görevini üstlendiğinde Belçika Başbakanı Elio Di Rupu ve İzlanda eski Başbakanı Jóhanna Sigurðardóttir’dan sonra dünyada açık eşcinsel kimliğiyle göreve gelen üçüncü Başbakan oldu. Başbakan olduktan sonra verdiği ilk sözler arasında ‘‘Eşcinsel çiftler için evlilik.’’ yasası oldukça dikkat çekici bir başlıktı.

 

BU ÖZEL DOSYA İÇİN GZONE DERGİ’NİN “HAZİRAN-TEMMUZ 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…