PRENS HARRY, İNGİLTERE’NİN AZINLIK HIV AKTİVİSTLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Geçtiğimiz aylarda kendisine canlı yayında HIV testi yaptıran, İngiliz Kraliyeti’nin yakışıklı prensi Harry, bu kez farkındalık yaratmak için, içlerinde LGBT bireylerin de bulunduğu, İngiltere’nin azınlıklarından HIV aktivistleriyle buluştu. 

Cinsel yönelim, etnik köken ve din konularında, İngiltere’de azınlık olan HIV aktivistleriyle bir araya gelen Prens Harry, annesi Diana’nın başlattığı hareketi devam ettirmek istediğini söyledi. Annesinin azınlıklar ve HIV konusunda çok titiz olduğunu hatırladığını söyleyen Prens Harry, ”HIV ile savaşmak için sesimizi ve yaptırımlarımızı ülke genelinde değil, dünya geneline taşımamız gerekmektedir. İnsanları azınlık diye dışlamak, bilhassa HIV gibi sağlık problemlerinde çok yanlış bir tutumdur.” diyerek azınlıkların önemine değindi.

Aralık ayının HIV farkındalığı için özel bir ay olduğunu söyleyen Prens, ”Annemin East London Hastanesi’nde AIDS sebebiyle hayatını kaybeden bir hastanın yanında olduğu günü hatırlıyorum. Günümüzde HIV enfeksiyonunun sonunun ölüm olmadığı için çok mutluyum. Ancak halen dünyada HIV ile enfekte olan ancak hiç bir tedaviye ulaşamayan insanlar var.” cümleleriyle gerçekleştirdiği buluşmanın önemine değinen 32 yaşındaki Prens Harry, kendisini HIV aktivisti olarak tanınmasından gurur duyacağını söyledi.

Prens Harry’nin canlı yayında HIV testi yaptırırken izlemediyseniz, buyurun buraya tıklayın…