PRENSES DIANA: ÖLELİ 20 YIL OLDU, ESRAR PERDESİ HALA ARALANMADI

İngiltere kraliyet tahtının varisi Galler Prensi Charles’ın eski eşi ve dünyanın en ünlü kadınlarından Lady Diana Spencer, ölümünün 20. yılında anıldı. Fransa’nın başkenti Paris’te 1997’de 36 yaşındayken paparazzilerin takibi sırasında trafik kazasında hayatını kaybeden Lady Diana’nın ölümüyle ilgili komplo teorileri ise hala tartışılıyor.

Bu teoriler arasında en çok gündeme getirileni, Diana’nın Fayed’den hamile olmasıydı. Bu iddiayı savunanlara göre Kraliyet ailesi, tacın Mısırlı bir Müslüman’a geçmesini kabul edemiyor ve Fayed’i ortadan kaldırmak istiyordu. Ne var ki Diana’ya yapılan otopside, hamileliğe dair herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Bir diğer iddia ise magazincilerin Lady Diana’ya bilerek kaza yaptırmış olması. Ancak 2004’te açılan ‘Paget Operasyonu’ soruşturmasında herhangi bir kasıt olmadığı sonucuna varılmış, Lady Diana’nın peşine takılan magazincilerin birbiriyle yarışması ‘normal’ olarak nitelenmiş ve mesleki rekabetle ilişkilendirmişti.

PRENSES DIANA’NIN DRAG QUEEN OLARAK GEY BAR’A GİTTİĞİ O GECEYİ ANLATAN MÜZİKAL haberi için tıklayın

Bir başka iddia ise Paris’teki Ritz otelinin güvenlik şefi olan ve kaza sırada direksiyonda bulunan Henri Paul’un arabayı bilerek çarpmış olabileceği. Bu iddiayı savunanlara göre Paul kaza sırasında alkollü değildi ancak olaya kaza süsü verilmesi için otopsi raporu kasıtlı olarak değiştirildi. Ancak Paget Operasyonu kapsamında, raporlarda herhangi bir değişiklik yapıldığına dair bulguya da rastlanmadı.

Arabanın olağandışı biçimde hızlı gittiği de komplo teorileri arasındaydı. Buna göre arabanın bir sorunu vardı ve normalin üzerinde bir hızda gidiyordu. Bu nedenle çarpmanın etkisi öldürücü oldu.

Bazıları da arabanın şoförünün, paparazilerin fotoğraflarından kaynaklanan flaşlardan etkilenerek geçici körlük yaşadığı ve kaza yaptığını savunuyor. Ne var ki soruşturma flaşlarla ilgili kasıt aramanın da yersiz olduğu sonucuna vardı.

Yaralıların kazadan sonra hastaneye yetiştirilmesinin kasıtlı olarak geciktirildiği de komplo teorilerinden biri. Uzmanlar ise bu duruma, İngiltere ve Fransa’nın ‘kaza sonrası ilk yardım’ yaklaşımlarının farklılığıyla açıklık getirmişti. İngiltere’de yaralıların kaza sonrası hastaneye yetiştirilmesi birinci derece önem arz ederken Fransa’da, nerede olursa olsun anında müdahale esas kabul ediliyor.

diana

Kaynak: Sputnik Türkiye