enjeksiyon

PREP TEDAVİSİ AŞI OLUYOR!

HIV enfeksiyonunu engellemek amacıyla geliştirilen PreP tedavisi sekiz haftada bir olunması gereken bir aşıya dönüşüyor. 

Truvada isimli ilacın her gün kullanılmasıyla HIV enfeksiyonlarının önüne geçilmesini sağlayan PreP tedavisini tarihe gömecek olan yeni bir aşı için ABD’de bazı laboratuvarların denemelere başladığı bildirildi. 2017 yılında ABD genelinde yayılacak olan yeni PreP tedavisinde Truvada yerine Cabotegravir isimli ilacın kullanıldığını açıklayan uzmanlar, yeni ilacın Truvada’ya nazaran her gün değil, sekiz haftada bir kez alınması gerektiğini söylüyor.

Truvada isimli ilacın her gün aynı saatte alınması sayesinde HIV enfeksiyon riskinin %99 önüne geçilebildiği PreP tedavisine yeni bir soluk olarak geliştirilen aşı tedavisi için birçok HIV riski altında yaşam biçimine sahip bireyin başvuruda bulunduğu söyleniyor. ABD Ulusal Enfeksiyon ve Alerji Enstitüsü’nde görevli Anthony Fauci’nin sunumuyla denenmeye başlayan yeni tedavi için Dr. Fauci, ”Her gün bir hap almanın insanın psikolojisine olan zararlarından arınmış bir PreP tedavisine hazır olun.” cümlesini kullandı.

İlk olarak ABD genelinde 4,500 eşcinsel erkek ve trans birey üzerinde denenecek olan Cabotegravir aşısı için ilginin yoğun olduğu söyleniyor.

WhatsApp Image 2017-03-27 at 23.58.17

İlginizi Çekebilir

kirik-kalem

EŞİYLE SEVİŞİRKEN PENİSİ KIRILDI. PENİS KIRILMASI NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Güney Çin’in Guangxi bölgesinde bulunan Nanming şehrinde bir erkek eşi ile sevişirken kırılan penisi sebebiyle sosyal ...