PRIDE AYINDA NETFLIX TÜRKİYE’DEN NEDEN SES YOK?

Neredeyse tüm dünyada LGBTİ+'lerin ayı olarak kutlanan Pride ayında Netflix Türkiye, çeşitlilikle ilgili hiçbir paylaşım yapmıyor.

Editörden özel not:

Netflix Türkiye, GZone’la da daha önce exclusive çalışmalar da yaptı ve yaklaşım olarak bizlerle hep uyumla çalışmış bir marka oldu. Ancak neredeyse tüm dünyada LGBTİ+lerin “Onur” ayı olarak kutlanan Haziran ayında, Netflix Türkiye’nin resmi sosyal medya hesaplarının sessiz kalması çok üzücü.

Netflix Türkiye’nin PR firması ile yaptığımız görüşmelerde, “her ülkenin öne çıkardığı içeriklerin farklı olduğu ve bu içerik planına göre hareket ettikleri” söylendi ancak özellikle Türkiye gibi LGBTİ+lerinin seslerini duyurmasının elzem olduğu bir ülkede, Netflix gibi “diversity-çeşitliği” ana ilkesi olarak belirlemiş bir markanın bu konuda her sene özenle sessiz kalmasını kabul edemiyoruz.

Hele de Netflix’in dün lansmanını yaptığı “Prism” hareketini gördükten sonra bu konudaki üzüntümüz daha da arttı*

*Netflix, bu cuma (6 Haziran 2019) yayına girecek “Tales Of The City” isimli LGBTİ+ edebiyatının en büyük isimlerinden olan Armistead Maupin’in eserinden uyarlanan kuir içerikli dizinin gösterimi öncesinde, tüm dizilerinden 11 LGBTQ karakter ile “Prism” isimli hareketi başlattı. Prism hareketi, Netflix dizilerindeki karakterlerler ile LGBTİ+ hareketine ilham vermeyi ve bu hareketi daha güçlendirmeyi amaçlıyor.