REINA SALDIRISI: DÜNYA LİDERLERİNDEN SALDIRI HAKKINDA MESAJLAR

ABD Başkanı Barrack Obama, İstanbul’un en ünlü gece kulüplerinden birine düzenlenen terör saldırısının ardından Türk yetkililere yardım önerdi.

Istanbul’un gözde gece kulübü Reina’ya yapılan terör saldırısıyla ilgili tüm detaylar için buraya tıklayın…

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz yaptığı yazılı açıklamada, “Bu öğleden sonra ulusal güvenlik ekibi Başkan’a İstanbul’daki saldırıyla ilgili bilgi verdi. Başkan, kaybedilen masum hayatlardan duyduğu üzüntüyü bildirdi ve gerektiği takdirde uygun yardımlarda bulunulması için ekibine talimat verdi” dendi.

AB ve NATO’dan mesaj!

İstanbul’daki saldırıya AB’den ilk açıklama, Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’den geldi. Mogherini Twitter’da paylaştığı mesajda, “2017 İstanbul’da bir saldırı ile başladı. Düşüncelerimiz saldırı kurbanları ve sevdikleriyle. Bu trajedileri engellemek için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg da Twitter’dan şu mesajı yayınladı: “2017’ye trajik bir başlangıç. Düşüncelerinde Yeni Yılı kutlayan insanlara yönelik saldırıdan etkilenlerle ve Türk halkıyla birlikte.”

Kanada, İngiltere ve İsrail’den başsağlığı!

Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kanada, İstanbul’da meydana gelen korkunç saldırıda hayatını kaybeden mağdurların ailelerine başsağlığı ve bu saldırıda yaralananlara acil şifalar diler” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/MinCanadaFA/status/815368961097433089

İngiltere’nin Türk asıllı Dışişleri Bakanı Boris Johnson, “İstanbul gece kulübündeki korkakça terör eyleminin ardından düşüncelerimiz #Türkiye ile birlikte. Türk dostlarımızla omuz omuza veriyoruz” yazdı.

İsrail devletinin resmi Twitter hesabından ise şu mesaj paylaşıldı: “Yüreğimiz İstanbul’daki terör saldırısı kurbanlarının aileleri ve arkadaşları için kan ağlıyor. Hayat terörün üstesinden gelecek. Aydınlık karanlığın üstesinden gelecek.”

Putin: Daha kötücü bir suçu…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yılbaşı kutlamaları sırasında İstanbul Ortaköy’de bulunan Reina gece kulübünde en az 39 kişinin ölmesine sebep olan silahlı saldırı nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a taziye dileklerini iletti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Rusya lideri Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye telgrafında şu ifadeleri kullandı: “Yılbaşı kutlamalarının ortasında masum insanların öldürülmesinden daha kötücül bir suçu hayalde canlandırmak çok zor. Fakat insani ahlaki değerler teröristler için tamamen yabancı bir kavram. Ortak görevimiz terörist saldırganlığına kararlı bir biçimde yanıt vermektir.”

Papa: Dua ediyorum

Reuters’ın haberine göre, Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan yaklaşık 50 bin kişiye hitap eden Papa, daha önceden hazırlanan konuşma metninde olmamasına rağmen, İstanbul’daki saldırıya da değindi. Papa Françesko, “Maalesef şiddet bu iyi dilek ve umut gecesini bile felakete uğrattı” dedi. Papa, “Yas halindeki tüm ulus, yaralılar ve kurbanlar için dua ediyorum” ifadesini kullandı.

1 YORUM

Comments are closed.