RETRO DAY ETKİNLİĞİNDE SEYYAL TANER’DEN LGBT BAYRAĞI SÜRPRİZİ

BÜMED’in bu sene 2.sini gerçekleştirdiği Retro Day 2018 etkinliğine Seyyal Taner, LGBT bayrağının önünde söylediği şarkılarla damga vurdu.

Konuk yazar Tunca Tutkun, bu haberimizi kaleme aldı:

Müzik dünyasının duayenlerinden Hakan Eren’in organizasyonu ve BÜMED katkılarıyla geçen sene ilk kez düzenlenen ve 70’leri, 80’leri ve 90’ları bahçesinde yarattığı atmosferle tam da ortamında yaşatan RETRO DAY festivali bu sene 4 Ağustos’ta gene BÜMED’in bahçesinde gerçekleşti. 70’lerin 80’lerin ve 90’ların önde gelen sanatçılarının yeni ve eski dinleyicilerle buluştuğu, çoğu kişinin dönemin uygun kıyafet ve saçlarla hoş görüntüler yarattığı ve her yanı buram buram nostalji kokan etkinlikte bu senenin konukları Ah Canım Ahmet, Asu Maralman, Bilgen Bengü, Ercan Turgut, Ferda Anıl Yarkın, Funda, Güzin ile Baha, Hazal, İskender Doğan, Jale, Meral-Zuhal, Rana Alagöz, Uhde Seçil, Seyyal Taner ve Onur Konuğu Neşe Karaböcek’ti. Saat 13.00’te başlayan etkinlikte Hakan Eern’in sunumuyla 15 sanatçı sahne alırken yarışmalar, retro eşya stantları, imza günleri ve çeşitli etkinliklerle 10 saat boyunca keyif dolu anlar yaşandı.

Bu etkinlik herkese kendi döneminin en güzel yanlarını güzel bir ortamda yaşattı. Öyle ki bir an bahçeyi dolduran kitlenin kıyafetlerini gördüğünüzde adeta zamanın 70’lerde, 80’lerde 90’larda durduğunu hissedebiliyordunuz. BÜMED de etkinlikler arasında şimdiden gelecek yıla hazırlıkların başlayacağını sözünü vererek etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Her yaştan nostalji ve retro tutkunu müzikseverlerin akın ettiği etkinliğe Seyyal Taner’in LGBT’lere yaptığı jest damga vurdu. Önce dev ekranda kocaman bir LGBT bayrağı görseli geldi, sevindirici olan herkesin bayrak görseline alkışlar ve tezahüratlarla desteklerini göstermesiydi. Coşku tüm hızıyla sürerken, her dönemin ilklerini yaratan, tabuları yıkan, gerek sahneye gerek müziğe en büyük ve en cesur yenilikleri getiren ve aynı zamanda LGBT’lerin sözde değil özde en büyük destekçilerinden Seyyal Taner, adının anons edilmesiyle kıyamet gibi alkışlar eşliğinde sahneye geldi. Taner, gözlerinden saçtığı enerjisi ve ihtişamıyla, özellikle özgürlüğe vurgu yaptığı konuşmasında, önce “bu ortamda bu güzel ortamda, bu özgür ortamda” olmanın onun için ne kadar anlamlı ve önemli olduğundan bahsetti. Yaşadığımız zor zamanlara değinen Taner, “Ama görüyorum ki hepiniz ışık ışık parlıyorsunuz, bu beni çok mutlu etti. Sizler çok özel bir topluluksunuz. Özgürlüğünüze sahip çıkın, çünkü özgürlük çok önemlidir, hepimiz özgürlüğün kıymetini bilmeliyiz,” dedi ve “İşte bu da özgürlük” diyerek LGBT bayrağını işaret etmesiyle coşku zirveye çıktı.

Seyyal Taner dinleyicilerden aldığı enerjiyle sahnede Alladı Pulladı, Şiirimin Dili, Sen Çok Yaşa, Son Verdim Kalbimin İşine gibi klasikleşmiş şarkılarını seslendirdi. Seyircilerle şakalaşmayı ihmal etmeyen Taner, Son Verdim Kalbimin İşine şarkısını seslendirdikten sonra, “Bu şarkı da üzerime yapıştı, bakmayın benim şarkıda öyle dediğime, kalbin işine son verilir mi, kalp bu hep çalışır hep çarpar, kalbin işine son verilmez, kalbinizi aşka, sevgiye, özgürlüğe açın” diyerek özgürlüğe bir kez daha vurgu yaptı. Performansı ve enerjisiyle herkesi kendine hayran bırakırken bir kez daha sahnede nasıl efsane olunur gösterdi. Gece diva Neşe Karaböcek’in konseriyle devam etti ve DJ performanslarının ardından seneye buluşma dilekleriyle sona erdi.

Haber: Tunca Tutkun