RÖPORTAJ: ECE ÖZEL ONE LOVE FESTİVAL’DE RED BULL SAHNESİNDE

Gece hayatında yer alan LGBTİ'nin de yakından tanıdığı Dj Ece Özel, 20 Temmuz'da Parkorman'da yapılacak "One Love Festival"de Red Bull sahnesinde çalıyor olacak.

Son birkaç yıldır ismini daha çok duymaya başladığımız Ece Özel,  gece hayatında çoğalmasına mutlu olduğumuz kadın DJ’lerden. 20 Temmuz’daki One Love Festival’de Red Bull sahnesinde olacak Ece Özel’i hem biyografisi hem de mini röportajıyla yakından tanıyalım.

ECE ÖZEL KİMDİR?

İstanbul çıkışlı DJ Ece Özel, “Özel Zevkler” isimli parti ve podcast serisiyle birçok yerli DJ ve grupla aynı sahnede yer alarak ismini duyurdu. İstanbul’un önemli gece kulüplerinden Minimüzikhol’ün DJ kadrosu arasında uzun süre yer aldıktan sonra, yerli bağımsız plak şirketi Müstesna Records’ı kurdu. İstanbul’un punk sahnesi içerisinde büyüyen Ece Özel’in elektronik müzikle tanışması, müzik tarzı üzerinde etkili oldu. Yaptığı geçişlerle karanlık olduğu kadar ışık saçabilen bir yolculuk oluşturan Özel; setlerinde electro’dan disco’ya, left- field’dan new wave ve techno’ya uzanan geniş yelpazesiyle izleyicisine dans pistinde yoğun anlar sunuyor.

Müzik serüveniniz ne zaman ve nasıl başladı? Nasıl bugünlere geldi?

Her zaman çok müzik dinliyordum. Çalmaya 10 sene önce bir arkadaşımın teklifi ile başladım. İyi olduğunu düşündüğüm müzikleri paylaşmaktan başka hiçbir beklentim yoktu. Zaman içerisinde de buralara geldi. Asla tahmin edemezdim.

Müziğinizi insanlara ulaştırırken kendinizi en ait hissettiğiniz sahne ya da ortam neresi?

Sahne ayrımı yapmıyorum ama bana uygun olmadığını düşünürsem baştan kabul etmiyorum. Hangi mekânda ne ile karşılaşacağınızı asla bilemiyorsunuz.

Gece hayatında LGBTİ+ kitlenin yerini nasıl görüyorsunuz?

Sadece gece hayatı demek yetersiz olur, dans kültürünün ve bu sahnelerin oluşmasında, devam etmesinde önemi çok fazla. Kendin olarak eğlenmek bu birliktelikle yer kazandı ve ayrı düşünmek mümkün değil.

Sizin severek dinlediğiniz, ilham aldığınız DJ’ler ve müzik insanları kimler?

Bunun tek bir cevabı yok, çok fazla var. Cevap vermemeye karar verdiğim bir soru hatta 🙂

Gece hayatında kadın DJ’lere olumsuz veya negatif bir yaklaşım gördünüz mü?

Ben kendi adıma görmedim, iyi şeyler söylediklerini düşünerek cinsiyetçi iltifatlar yapanlar oluyordu ama artık öyle şeyler de duymuyorum. Ayrıca kadınlara negatif yaklaşan, herkese negatif yaklaşıyordur, bence erkekler de kendilerine olan yaklaşımları biraz sorgulayabilirler.

Yurtdışındaki (özellikle Avrupa) ve Türkiye’deki elektronik müzik dinleyicisini karşılaştırdığınızda ne gibi farklar görüyorsunuz?

Dinleyici olarak bence çok bir fark yok. Bunu nasıl tespit edebiliriz onu da bilmiyorum çünkü her elektronik müzik seven insan, partilere gitmekten hoşlanmıyor. Türkiye’deki parti ve klüp sayısı yurt dışındakilere kıyasla sınırlı ve tabii ki özgürlüklerimiz farklı. Burada bu işin bir kültür olduğunu da söyleyemeyiz. Zaten tüm Türkiye’den bahsetmek de mümkün değil. Partilerin olmadığı şehirlerde çok sıkı dinleyiciler olabilir ama birbirimize tam olarak ulaşamıyoruz bence.

One Love Festival’de programlaması Red Bull tarafından yapılan sahnede performans göstereceksiniz, izleyicileriniz için neler planlıyorsunuz?

Yakında hep beraber göreceğiz:)

One Love Festival hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Fotoğraf: Ali Yavuz Ata