RTÜK EŞCİNSEL İÇERİĞE CEZA KESTİ, MAHKEME KARARI BOZDU

Ankara 1. İdare Mahkemesi, Foxlife isimli kanalın yayınladığı dizideki eşcinsel görüntülerle ilgili "sorun yok" dedi ve dizinin yayınlandığı Foxlife'ın cezasını bozdu.

Ankara 1. İdare Mahkemesi, Foxlife isimli kanalın yayınladığı dizideki eşcinsel görüntülerle ilgili verdiği kararda, RTÜK’ün cezasını bozdu. Görüntülerde sorun yok dedi ve dizinin yayınlandığı Foxlife’ın cezasını bozdu.

AYKIRI DEĞİL DEYİP İPTAL ETTİLER
Foxlife’ın yayınladığı diziye ilişkin “Toplum milli ve manevi degerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” seklindeki yayın ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle” dava açıldı. 5 gün süreyle durdurulmasına ve 21.114,00-TL idari para cezasıyla cezalandırılması istendi. Ankara 1. İdare Mahkemesi ise bu kararı, ‘hiçbir ihlal unsurunun bulunmadığı, dizide müstehcenlik veya genel ahlaka aykırı hiçbir unsurun yer almadığı’ gerekçesiyle iptal etti.

Foxlife’ın yayınladığı dizide “Senin de bunu istemene ihtiyacım var.” “Hey! Sen ne istiyorsan ben de istiyorum. Seni hep destekleyecegimi biliyorsun tatlım. Her zaman. Kahraman gibisin.” şeklindeki ifadelerle eşcinsel bir çiftin öpüşmesine yer verildi.

Eşcinselliği anlatan bu dizi mahkemeye göre ‘yayın izleme özgürlügünü güvence altına alma’ gerekçesiyle serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

12 Nisan 2019’da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, FOX Life kanalında yayınlanan “9-1-1” dizisine 3 kez program durdurma cezası verdi. Gerekçe olarak “Yaşlı bir erkek çiftin uygunsuz görüntüleri” gösterilmişti.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :