RUS EŞCİNSEL ÇİFT EVLATLIK ÇOCUKLARIYLA ÜLKELERİNDEN KAÇTI

Rusya’da eşcinsel bir çift devlet otoritelerinin ellerinden alacağı endişesiyle iki evlatlık çocuğunu da alarak ülke dışına kaçtı.

DW’nin haberine göre Andrey Vaganov ve Yevgeni Yerofeyev çifti, Rus otoritelerin evlat edinmelerine izin veren kurumun çalışanları hakkında soruşturma başlatması üzerine Danimarka’ya kaçarak orada yaşamaya başladı. Olay Rus medyasında büyük yankı uyandırdı.

Habere göre, çiftin evlatlık çocuklarından Yuri, apandisit rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığında açılan bir soruşturma kapsamında cinsel istismar kurbanı olup olmadığı kontrol edildi. Soruşturmanın sonuçlarını beklerlerken çifte avukatı ülkeyi terketmelerini tavsiye etti. Kısa bir süre sonra da Yevgeni’nin evi Danimarka evlilik sertifikası için polis baskınına uğradı. Andrey polisin kendisine ‘çocuklarını öldürmek’ suçundan soruşturma açıldığını belirterek “Çocukları getir ve bize hayatta olduklarını kanıtla” dediğini söyledi.

Andrey evlatlık başvurularında aslında ciddi bir sağlık problemi, akıl hastalığı ya da herhangi bir sabıka kaydı olmadıkça kolay kolay red verilmediğini söyledi. Andrey ‘uygunluk sertifikası’uygulamasında sorun yaşanabileceğini şu sözlerle aktardı: “Tamamı kadınlardan oluşan 10 kişilik bir komisyon bu sertifikanın onayı için toplanıyor. Bana evli olmadığın halde neden evlatlık edinmek istediğimi sordular. Bunun nereye gideceği anlaşılmıştı. Ben de doğrudan komisyon başkanına‘Kendi oğlumla cinsel ilişkiye girmek istediğimi mi düşünüyorsunuz’ diye sordum. Böyle bir şey söylemediğini belirtti ve 10 gün sonra sertifikayı almıştım.”

Yevgeni ise gay çiftler için çocuk yetiştirmenin Rusya’da hayli zor olduğunu, lezbiyen çiftler için durumun daha kolay olduğunu ve genelde lezbiyen çiftlerin biyolojik çocukları olabildiğini söyledi.

Eşcinsel propaganda yasasının yürürlüğe girmesinin ardından işlerin zorlaştığını aktaran Andrey şöyle konuştu: “Bu yasa cinsel tercihimiz nedeniyle bizi suçlu haline getirmişti. Çocuklarımız kendileriyle dalga geçildiğini, kendilerine ‘İbne’ denilmeye başladığını söyledi.” Andrey artık eşcinsel propagandanın ‘bazı değerlere zarar verdiği’ gerekçesiyle eşcinsel çiftlerin çocuklarının çok daha kolay ellerinden alınabileceği anlamına da geldiğini belirtti.

Kaynak: DİKEN – Görsel:Privat