SAF DOĞAN, EŞCİNSEL ÇİFT OLARAK GİTTİĞİ KAPADOKYA’YI YAZDI

 @GrabThatPassport olarak Instagram'dan takip edebileceğiniz Saf Doğan, GZone Dergi'nin Ocak-Şubat 2019 sayısına "ABD'li Gay Bir Çiftin Cappadocia Günlükleri" yazısıyla renk kattı. İşte bu yazı:

2018’in Mayıs ayında, Türkiye’ye ilk kez gelen sevgilimle Cappadocia’da harika geçen 48 saatin hikayesi bu: 

Ben Saf, 34 yaşındayım, sevgilim Doug ise 39. İki yıldır birlikteyiz ve New York City’de yaşıyoruz. Ben Türkiye’de doğup büyüdüm, kısa süre Yunanistan’da yaşadım, ve tam 10 yıl önce de ABD’ye taşındım. Doug ise ABD’nin kendi halinde şehirlerinden biri olan St. Louis’de doğup büyümüş, ve 14 yıldır da NYC’de. Ben Digital Marketing ve Advertising üzerine çalışıyorum, o da ABD’nin önemli havayolu şirketlerinden birinde Kurumsal İletişim Başkan Yardımcısı.

Bu seyahat için ikimiz de sadece bir hafta izinliydik, dolayısıyla İstanbul’a 2, Cappadocia’ya 2 ve Eurovision için gitmekte olduğumuz Lizbon’a 4 gün ayırabildik. Bu nedenle de, Cappadocia’daki bu kısa süreyi, elimizden geldiğince verimli geçirmeye çalıştık. 

İstanbul’da Doug’i ailemle tanıştırıp, bazı önemli noktaları gezdirdikten sonra, sıra nihayet merakla beklediğim Cappadocia kısmına gelmişti. Burayı en son 20 sene önce ailemle günübirlik gezmiştim, dolayısıyla bir yetişkin ve “yabancı” bir gezgin olarak dönmek enteresan olacaktı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kayseri Erkilet Havalimanı’na THY ile direkt olarak uçtuk ve otelin ayarladığı transfer hizmeti ile Cappadocia – Göreme bölgesine ulaştık.

Bedrock Cave Hotel 

Burayı Expedia isimli siteden keşfettim. Adults-only olması, otantik mağara yapısı, konumu ve aldığı güzel yorumlarla dikkatimi çekti. Rezervasyon ve sonrasındaki süreçte transferler ve tur planlama konusunda çok destek oldular. Yazışmaları Türkçe yaptım ve en başından beri gay bir çift olduğumuzu belirttim. Seyahatimizin güzel geçmesi için ellerinden geleni yaptılar ve özellikle birazdan bahsedeceğim Balon Turu, Şehir Turu ve Masaj organizasyonlarında çok yardımcı oldular. Bu arada kahvaltı dahil ve birçok vegan seçenek sunuyorlar.

Kapadokya Balloons

Cappadocia’nın olmazsa olmazlarından, ve Instagram seyahat influencer’larının vazgeçilmezlerinden olan bu etkinliği kesinlikle tavsiye ederim. Biz “Kapadokya Balloons” firmasını tercih ettik. Normalde her sabah gün doğumu sırasında yapılan bu turlar, bizim seçtiğimiz gün hava ve rüzgar şartlarının ancak sabahın ilerleyen saatlerinde normalleşmesi nedeniyle geç başladı. Buna rağmen, havada muhteşem bir 60 dk geçirdik. Birçok resim ve video çektim bu tur sırasında. Turun başlangıcında şömineli, güzel bir bekleme salonunda ücretsiz kahvaltı ve sonrasında köpüklü şarap ile kutlama da dahildi. Pilotumuz çok profesyoneldi ve belki de, sepette 20 kişi içinde tek Türkçe konuşan olmamdan dolayı ekstra dostça davrandı. Sevgilimle olduğumu öğrendikten sonra da aynı profesyonelliği devam etti. Bu firma bölgedeki en eski firma olmasıyla zaten öne çıkmıştı ama bu deneyimden sonra kesinlikle favorim oldular.

Firin Express & Nostalji Restaurant: 

Orada bulunduğumuz sürece iki akşam yemeği yedik. Birincisi, Göreme’nin merkezinde, çok uygun fiyatlara sahip Fırın Express’ti. Bölgede çok meşhur olan Testi Kebabı’ndan yedik. Benim gibi vegansanız, müjde, vegan versiyonu da mevcut ve çok lezzetli. Garsonumuz Bilal 21 yasında ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden bölgeye çalışmaya gelmiş çok profesyonel bir arkadaştı, ve sevgilimle bize yaklaşımı oldukça saygılı idi. Sevgili olduğumuzu söyledikten sonra aynı saygılı ve arkadaşça tavrını sürdürdü.

Diğer akşam yemeğini, biraz daha üst sınıf olan Nostalji Restaurant’da yedik. Buradaki deneyim inanılmazdı, vegan ana yemek Kabak Cicegi Dolmasi, mezeler ve Türk şarapları eşliğinde, garsonumuz (ismini hatırlayamadığım) genç hanımefendinin mükemmel servisi ile kusursuz bir yemek yedik. Yine burada da bir eşcinsel çift olarak çok rahat davrandık. Buraya hem gündüz, hem de akşam, harika yemekleri ve manzarası için gelebilirsiniz ve paranızın karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz.

Aydinli Cave Hotel Spa:

Otelimiz aracılığıyla, bölgedeki bir başka otelin spasında Türk Hamamı ve Tam Vücut Masajı ayarladık. Bunu organize ederken “Couple’s Massage” olarak istediğimizi belirttim, böylece iki tane masöz eş zamanlı olarak bu servisi verdi. Bu iki hanımefendi aralarında Rusça konuşuyorlardı ve işlerinde gerçekten iyilerdi, ama biraz da şaşkın gözüküyorlardı eşcinsel bir çiftle karşılaştıkları için. Öncesinde klasik Türk hamamında sabunla bizi derinlemesine yıkadılar. Yosun maskesi sonrasi özel odada bir saat boyunca, yan yana yataklarda oldukça iyi bir Full Body Massage aldık. Gerçekten çok başarılıydı.

Cappadocia Green Tour:

Otel iki tane tur programı sunuyordu. Biz Green Tour’u seçtik. Balon Turu sonrası otele dönüp biraz dinlendikten sonra, 9:30 da otelden alınmamızla başlayan bu tura dahil olanlar: Göreme Panaroma, Derinkuyu Yeraltı şehri (yerin 7 kat altı), İhlara Vadisinde 3 kilometrelik yürüyüş, Selime Manastırı, Uçhisar Güvercinlik Vadisi gezisi idi. Tur 17:30’da sona erdi ve tura öğle yemeği, giriş biletleri, rehber ve ulaşım dahildi. Yaklaşık 16 kişi katılmıştık. Ben dahil 4 kişi ABD’den, geri kalanlar ise Türkiye, Brezilya ve Uzakdoğu ülkelerinden gelenlerdi. Tur rehberimiz, bölgede doğup büyümüş, başörtülü, iki çocuk annesi ve sempatik bir hanımdı. (Başörtülü olmasının hiçbir önemi yok, ama sevgilimle bize olan yaklaşımını takdir ettiğim ve önyargıları yıkmaya vesile olmasını umduğum için belirtiyorum). Hem Türkçe hem de İngilizce olarak gün boyu bize sıkılmadan rehberlik yaptı.

Biz bu turu seçtik fakat bir diğer seçenek de kulağa çok hoş geliyordu, ancak zaman kısıtlamalarından dolayı yapamadık. Bilgi vermesi açısında: Red tour: 9:30’da otelden alınış, Göreme Açık Hava Müzesi, Çavuşin, Avanos Çanak yapımı, Paşabağları, Devrent Vadisi, Ürgüp Şarap tadımı, Ürgüp 3 Güzeller ve tekrar 16:00’da otele dönüş. Tura Öğlen yemeği, biletler, rehber ve ulaşım dahil.

Güneşin Doğuşu:

Son günümüzde sabah erkenden kalktık ve yakındaki bir tepeye yürüdük. Burada güneşin doğuşunu izlemek gerçekten muazzam bir deneyim. Güneşin an be an yükselişi, ve bu esnada çevredeki eşsiz yer şekilleri üzerinde yaptığı ışık oyunları inanılmaz. Bizimle birlikte, yeni evli gelin-damat bir çift olmak üzere, çoğunluğu yabancı birçok insan da güneşin doğuşunu izledi. Biz de Doug ile, memleketimde, el ele benzersiz bir deneyim yaşama şansına nail olduk. 

Dönüşte, Nevşehir üzerinden İstanbul aktarmalı olarak Lizbon’a uçtuk. Millerimizi kullanarak Business sınıfta seyahat ettik ve seyahat boyunca el ele oturduk ve nazik THY çalışanları tarafından çok iyi karşılandık. Hatta daha sonra THY Facebook sayfasına, eşcinsel bir çift olduğumuzu ve nazik servisten çok memnun kaldığımızı belirten bir mesaj yazdım Sosyal Medya ekiplerinden güzel bir dönüş aldım.

Son olarak, fikir vermesi açısından, ödediğimiz fiyatlar:

  • Masaj: Kişi başı EUR 50
  • Balon Turu: Kişi başı EUR 150
  • Otel: Geceliği USD 35 (Kahvaltı dahil)
  • Tur: TL 150
  • Akşam Yemekleri: Kişi başı TL 40 – 80
  • Havaalanı Transfer: Kişi başı TL 25 – 30
  • İstanbul’dan Kayseri varış ve Nevşehir ayrılış uçaklarımız, kişi başı, tek yön USD 20 civarıydı.

Sonuç olarak, eşcinsel bir çift olarak, içimizden birinin Türkçe bilmesinin verdiği güvenle, Cappadocia’da muhteşem 48 saat geçirdik. Yer yer el ele gezdik. NYC’de bile yaşadığımız homofobik laf atmalar veya rahatsız edici bakışlardan zerre eser yoktu. Bir Türk olarak, Anadolu’nun ortasında bu kadar açık görüşlü bir toplumla karşılaştığım için gurur duydum. Cappadocia’nın çok büyük potansiyeli var, dünyada çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum, ve bunu başarmak için, uygar, açık görüşlü ve İngilizce bilen kaliteli turizm çalışanlarına çok büyük ihtiyaç var. Biz genel olarak çok iyi bir izlenim edinsek de, hiç Türkçe bilmeyen bir çift olsak, eminim biraz zorlanırdık. Bu acından umarım gerekli kişi ve kurumlar bu büyük potansiyeli görürler. 

Son olarak, ne yanlış ne de yalnızız. Tüm LGBT bireylere ve destekçilerine sevgiler!

@GrabThatPassport isimli Instagram ve YouTube kanallarıma abone olarak önümüzdeki günlerde yayınlayacağım, bu yazıda anlatılanların video günlüklerini izleyebilirsiniz.