SAĞLIK BAKANI: EŞCİNSELİM, EŞİT VATANDAŞ OLMAK İSTİYORUM

İrlanda’da eşcinsel olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Leo Varadkar, muhafazakar Katolik kültürüne sahip ülkenin ilk açık gey kabine üyesi oldu.

İrlanda’da eşcinsel olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Leo Varadkar, ülkenin ilk açık gey kabine üyesi oldu.

Sağlık Bakanı Varadkar, eşcinsel olduğunu Pazar günü 36. doğumgününde bir radyo anonsuyla açıkladı.

İrlanda, Mayıs 2015’te evlilik eşitliği konusunda referanduma gidecek. Referandum öncesinde RTÉ Radio 1 adlı radyoya konuşan Varadkar, eşcinsel olduğunu ve referandum sürecinde evlilik eşitliğine destek kampanyalarında rol alacağını söyledi.

Varadkar şöyle konuştu:

“Bu bir sır olmadığı gibi herkesin bilmesi gereken bir şey de değil. Ama ben dürüst olmak istedim ve kimsenin gizli bir gündemim olduğunu düşünmesini istemedim. Evlilik eşitliğinin referandumdan geçmesini istiyorum çünkü ben de kendi ülkemde, üstelik hükümet üyesi olduğum bu ülkede eşit bir vatandaş olmak istiyorum. Ama şu anda değilim”.

Gey ve Lezbiyen Eşitlik Ağı GLEN sözcüsü Kieran Rose, “Bakan Varadkar’ın eşcinsel olduğunu açıklaması, LGBT bireyler ve onların aileleri için çok önemli bir kaynak olacak” diye konuştu.

İngiltere ve Galler 2014’te, İskoçya ise 2014’te evlilik eşitliğini yasallaştırmıştı.

Eşcinselliği suç olmaktan 22 sene önce çıkaran İrlanda ise 2011’de eşcinsel çiftlere sivil partnerlik hakkını tanımıştı.

Kaynak: Bianet