SANATÇILAR YETİŞKİNLERE “GÖKKUŞAĞINDAN HİKAYELER” OKUDU

LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu’nun Hollanda Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirdiği etkinlikte “Gökkuşağından Hikayeler” kitabından bölümlerin okunduğu bir okuma tiyatrosu da gerçekleştirildi.

LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu’nun Hollanda Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirdiği etkinlikte “Gökkuşağından Hikayeler” kitabından bölümlerin okunduğu bir okuma tiyatrosu da gerçekleştirildi.

Çocukları LGBTİ+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks) olan bir grup anne babanın, 2008 yılında kurduğu LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu LİSTAG, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde, İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’nda, 10’uncu yılını kutladı. Türkiye’nin farklı illerindeki LGBTİ+ ailelerinin gerçek yaşam öykülerinden derlenen “Gökkuşağından Hikayeler” kitabından bölümlerin okunduğu okuma tiyatrosu büyük ilgi gördü.

2008 Yılında çocuklarıyla dayanışmak, onların yalnız ya da hasta olmadıklarını göstermek, mücadelelerini desteklemek amacıyla bir araya gelen birkaç anne ve baba tarafından kurulan LİSTAG, on yıllık süreçte sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok noktasında bilinir hale geldi.

Geçen on yıl içinde kendi hikayelerini konu alan “Benim Çocuğum” belgeseliyle ve yürüttükleri çalışmalarla seslerini geniş kitlelere ulaştıran LİSTAG,  bu yılsa yeni bir başarıya imza attı. Hollanda Büyükelçiliği’nin “İnsan Hakları Fonu” desteğiyle “Hikaye Anlatıcılığı” eğitimleri düzenleyen aile grubu, Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan, çocukları ve yakınları LGBTİ+ olan kişilerin gerçek yaşam öykülerini bir kitapta topladı. “Gökkuşağından Hikayeler” adlı kitap, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde, Hollanda Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen etkinlikle tanıtıldı. Ayta Sözeri, Ayça Damgacı, Haydar Köyel, Melis Öz ve Seyhan Arman gibi sanatçıların desteğiyle düzenlenen okuma tiyatrosu geniş bir katılımcı kitlesi tarafından beğeniyle izlendi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN DAVET ALIYORLAR

Sadece Türkiye genelinde değil dünyanın pek çok yerinde gerçekleştirilen “Benim Çocuğum” film gösterimlerine, panellere ve konferanslara katılarak deneyimlerini geniş kitlelerle paylaşan LİSTAG’lı aileler, seslerini dünya genelinde duyurmakla kalmayıp Ankara, Denizli, İzmir gibi şehirlerde de aile gruplarının oluşmasının önünü açtılar.


BİR HİKAYE BİR İNSANI, BİR İNSAN HEPİMİZİ DEĞİŞTİRİR”


10’uncu yıl etkinliğinin açılış konuşmasını kitabın derleyicilerinden Yasemin Zeynep Başaran yaptı. Etkileyici, güçlü ve samimi hikayelerin yer aldığı kitabın sadece LGBTİ+ ailelerine değil toplumun her kesimine ulaşmasını arzuladıklarını söyleyen Başaran, “Gökkuşağından Hikayeler, çocuklarını gerçekten sevmenin onları anlamaktan geçtiğini bilen, anlamak için gereken uzun ve yorucu yolu kat edebilme cesaretine sahip, başta kendi önyargıları olmak üzere karşılaştıkları birçok zorluğu geride bırakmaya çalışırken öğrenmeyi sürdüren ebeveynlerin yolculuğunu gözler önüne seriyor” dedi.

Etkinlikte  Bir hikaye bir insanı, bir insan hepimizi değiştirir” çağrısı yapan LİSTAG’lı aileler, herkesi LGBTİ+ ailelerinin dönüştürücü güce sahip hikayelerini okuma tiyatroları düzenleyerek paylaşmaya davet etti.


BİR HİKAYE BİR İNSANI, BİR İNSAN HEPİMİZİ DEĞİŞTİRİR

LİSTAG LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu, Ankara Gökkuşağı Aile Grubu, Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu ve İzmir LGBTİ+ Bireyleri Aile Grubu’ndan yaklaşık 30 anne ve babanın gerçek yaşam öykülerinin yer aldığı kitabın önsözünü, “Hikaye Anlatıcığı” eğitimlerini gerçekleştiren Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şeyda Taluk kaleme aldı. Taluk önsözde şu cümlelerle duygularını aktardı: “Çocukları, torunları, kardeşleri için tüm bir toplumu karşılarına almaktan çekinmeyen harika insanları tanıma şansına eriştim. Sanki bir film sahnesinden kopup gelmiş̧ gibiydiler; beni yaşamımın sonuna kadar yetecek sevgiye boğdular.”

HİKAYELER SOSYAL MEDYADA DA YANKI BULMUŞTU

2013 yılında izleyiciyle buluşan ve çocukları LGBTİ+ olan yedi ebeveynin samimiyetle hikâyelerini paylaştığı  “Benim Çocuğum” belgeselinin toplumda ve medyada  yarattığı geniş yankının ardından Türkiye’de binlerce aileye ulaşan LİSTAG, 2018 İstanbul Onur Haftası boyunca “Her Gün Bir Hikaye / Bir Hikaye Bir İnsanı, Bir İnsan Hepimizi Değiştirir” başlığıyla Facebook ve YouTube hesapları üzerinden kitapta yer alan hikayelerle ilgili kısa videolar yayınlamıştı. Gökkuşağından Hikayeler” kitabına <info@listag.org> adresine e-mail yollayarak, videolara da LISTAG’ın hesaplarından ulaşmak mümkün.