SARP YAMAN YAZDI: KERİMCAN DURMAZ ‘UNDERCOVER’ BİR AKTİVİSTTİR

GZone Dergi yazarı Sarp Yaman, sosyal medya fenomeni Kerimcan Durmaz ile ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte bu yazı:

KERİMCAN DURMAZ ‘UNDERCOVER’ BİR AKTİVİSTTİR

“Ne yazayım, ne yazayım?” diye düşünürken en iyi uzun zamandır ‘bileylendiğim’ bir konudan bahsedeyim de içim rahatlasın diye düşündüm ve aldım iPad’i elime, vurdum tabletin ‘teline’…

Efendim Eylül’ün son haftası sundukları sabah programında Funda Özkalyoncu ve Jess Molho her konuda fütursuzca ahkam kestikleri sabah programında akılları sıra Kerimcan Durmaz’la alay ettiler. Neymiş efendim, kadın çantası takıyormuş, tek taş yüzüğü varmış, miş miş miş de mış mış mış…

Sevgili Murat Renay dergimizin dijital sayfalarında onlara muhteşem cevabını vermekte gecikmese de konuya bendeniz de dahil olmak istedim.  Ne de olsa Sarp kulunuz da kendini bildi bileli kadın çantaları ve mücevherlerden vazgeçemez.

Eyvah! Kendimden üçüncü şahısta bahsetmeye başladıysam durum vahim gibi görünüyor…

Şaka bir yana bu hanımefendi ve beyefendi güçlü konumlarda ‘cehalet kokan’ insanların bulunmasının ne kadar tehlikeli olduğunun canlı kanıtları. Peki neden Kerimcan’ın tarzı bu kadar rahatsız etti ‘sayın’ yorumcuları? Acaba o çanta ve mücevherleri kendileri de mi takmak isteyip takamıyorlar diye düşündüm. Sonra bu kadar basit bir neden olamaz dedim kendi kendime. Daha doğrusu inşallah değildir diye geçirdim içimden.

Yoksa insanların özgürce kendi stillerini belirlemeleri mi rahatsız ediyordu sabah kuşağının pek de tatlı olmayan ‘sabah şekerlerini’?

Bence onlara asıl batan Kerimcan’ın kimseye müdanası olmadan istediği gibi davranıp, hayatını kendi yolundan giderek yaşaması. Bu çocuk frapanlığı seviyor kardeşim, ve eşcinsel olduğundan dolayı değil Kerimcan olduğundan dolayı frapan. Ağzına geleni söylüyor, şıkır şıkır giyiniyor ve öyle mutlu oluyor. Ne her eşcinsel Kerimcan gibi olabilir ne de Kerimcan tüm eşcinsellerin temsilcisi. Jess Bey’den bile çok daha erkeksi ve maço eşcinseller de var sokakta değil mi?

Zaten Kerimcan’ın bu kadar popüler olmasının ve hem gay hem de heterolara hitap etmesinin sebebi belki de herkesin aklındaki ve söylemeye çekindiği şeyleri rahatça söylemesi ve hayatını özgürce yaşaması. İşte sırf bu yüzden bu genç adam benim gözümde ‘undercover’ bir aktivisttir. Kim bilir belki de sadece hayatını yaşayarak bir çok LGBTİ derneğinin yapamadığını sosyal medya paylaşımlarıyla başarıp, açık eşcinselleri bu ülkenin evlerinin içine öyle ya da böyle sokmuştur. Yıllarca eşcinsel sanatçılar veya medyatik isimler kameralar karşısında bu konuyu dile getirmedikleri sürece her şey makbuldü de Kerimcan kimseyi aptal yerine koyup hiçbir şeyi gizlemediği için mi kötü oldu? Geçin bunları!

İşte bu yüzden de bazı zihniyetler bu durumdan korkup gerek üstü kapalı gerekse de aleni şekilde nefret söylemlerini kusmaya devam ediyorlar. Jess Bey ve Funda Hanım’ın tavırları da içlerindeki nefret ve korkunun birer meyvesi zaten.

Dilerim ki bir gün gerçekten ‘aydınlanır’ ve insanları rahat bırakmayı öğreniriz. O gün gelene kadar da umarım Kerimcan’ın tek taşının karatları artarken Jess Bey ve Funda Hanım gibilerin de sayıları azalır!

sarp-yaman

GZONE DERGİ’NİN “EKİM 2016 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…