SELANİK VE İZMİR ARASINDA FERİBOT SEFERLERİ BAŞLIYOR

Yunanistanseverlere müjde. İzmir ve Selanik arasında feribot seferleri başlayacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras İzmir’de bir araya geldi. İkili görüşme sonrası birlikte yaptıkları toplantıda açıklamalar yaptı.

SELANİK’in GEY REHBERİ bu ayki GZONE DERGi’de. Okumak için TIKLAYIN

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada İzmir-Selanik arasında feribot işleyeceğini Ankara- Atina arasında direk uçuş olacağını İstanbul ‘dan Yunanistan’ın bir kentine hızlı tren yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

“Anadolu’nun Ege’ye, Akdeniz’e uzanan penceresi olarak, Yunanistan’a en yakın yer olan İzmir, Atina’ya en güzel mesajın gönderileceği şehirdir. Dostluk iyi komşuluk mesajlarımızı Ege’yi huzur refah bölgesi yapmak için, iki komşu halkın birlikteliğini dünyaya göstermiş olduk. ‘Hoş geldiniz’ diyorum. Verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Bugün özel gün. Kadınlar Günü. Kadınlarımızın bu özel gününü kutluyorum. Bugün ele aldığımız konular, ilişkilerimizin derinliğini ve kapsamını gösteriyor. İki ülkenin 11’er bakanının katıldığı kabine toplantısı gibi. Her bir bakan muhatabıyla işbirliği yaptı. Bundan sonra atılacak adımları ele aldılar. AB zirvesinden buraya geldik. Son gelişmeleri Suriye krizi ve onun doğurduğu sonuçları ele aldık. Öncelikle başkanlığını yaptığım konsey toplantısında derin dostluk ilişkisinden memnuniyet duyuyorum. İki ülke arasında iş imkanları var. En önemli unsur iki taraf arasındaki dostluk ilişkisi. Bakanların bundan sonra ailenin fertleri gibi dostluk köprüleri kuracağına inanıyorum. Ulaştırma, Ege’nin iki yakasını birbirine yakışlaştıran İzmir- Selanik feribot seferleri için altyapı çalışmaları tamamlanıyor. Selanik ile İstanbul arasında hızlı tren de önümüzdeki dönem gerçekleşecek. Çipras ile görüşürken iki başkent arasında doğrudan havayolu ulaşımı olmadığını fark ettik. Türk Hava Yolları yetkilileri ile temas kurduk. İnşallah uçuşlar en kısa zamanda başlayacak. Bu, kabul edilecek bir durum değil. Atina- Ankara, Ankara- Atina seferleri başlayacak. Anadolu ile Ege ve Yunan adaları arasındaki ulaşımın da daha seri olması önem taşıyor. Turizm bağlamında ortak turlar dahil kapsamlı işbirliği yapacağız. Yılda 1 milyonu aşkın turist geliş gidişi var. Turizm alanında geniş işbirliği potansiyeli var. Bunu geliştirmeye kararlıyız. 6 milyar dolar ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz. Uluslararası daralma nedeniyle ticaret etkilendi. Yunanistan’ın Türkiye’de 7 milyar dolara yakın yatırımı var. Türk şirketlerinin de Yunanistan’da daha fazla yatırım yapmaları için girişimde bulunacağız. Şirketlerin 3. ülkelerde yaptığı işbirlikleri önemli. Doha’da Türk ve Yunan şirketleri birlikte çalıştılar. Daha çok şirketimizin birlikte çalışması için çalışacağız. Kültür ve eğitim alanında iki halkın gelecek nesillerinin geçmişteki olumlu hatıraları gelecek yüzyıllara aktaracak, ders kitaplarının gözden geçirmesi dahil ortak tarih yazma konusunda çalışmalar yapıyoruz.”

Kaynak:HaberEkspres