SEMİHA YANKI: TÜRKİYE’NİN EUROVİSİON’A KATILMAMASI BÜYÜK HATA

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone, Mayıs 2016 sayısında sizi #BambaşkaBirYaz ‘a hazır olmaya davet ediyor.

Bu sene altmış birincisi yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’na Türkiye’den katılan ilk isim henüz 1975 yılında daha 18 yaşında olan Semiha Yankı’ydı. Bundan tam 41 yıl önce yine bu sene yarışmanın yapıldığı Stockholm’deki Eurovision Şarkı Yarışmasına, Kemal Ebcioğlu bestesi “Seninle Bir Dakika” ile katılan Semiha Yankı, sonraki yıllarda müzik kariyerini bugünlere kadar taşıdı ancak Eurovision fanları için onun yeri hep ayrı oldu.

LGBT Onur Yürüyüşlerinde de sıkça bizlerle yürüyen ünlü isimlerden biri olan Semiha Yankı ile GZone Dergi Mayıs 2016 sayısı için konuştuk.

Röportaj: Murat Renay

Röportajın tamamı Mayıs 2016 sayımızda (Bu sayımıza röportajın sonundaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz) 

1975 yılında Türkiye ilk kez Eurovision’a sizinle “Seninle Bir Dakika” diyerek katıldı. Eurovision’a gideceğinizi ilk duyduğunuzda neler hissettiniz?

Eurovision’a katılacağım zaman daha ne olduğunu bilmiyordum. O tarihte kimin Eurovision’dan haberi vardı ki? O zaman televizyon ve yayın olmadığından gazetelere yansıdığı kadar biliyorduk Eurovision’u. Bu kadar büyük bir iş başaracağımı bilseydim dizlerim titrerdi herhalde.

İlk kez Eurovision’a katılmanın sorumluluğuyla Stockholm’de yarıştınız. O deneyimle ilgili hatırladığınız anılarınızı paylaşır mısınız?

Büyük provalar yaptık. En önemli olarak hatırladığım şey, sahneye çıktığımda 40 derece ateşli olmamdı. Çok yorgun ve uykusuzdum. Üst üste çok prova yapmıştık Kemal Ebcioğlu ile. Hatırladığım sadece sahneye çıktığımda çok kötü bir halde olduğum.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “MAYIS 2016” SAYISINI

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

 

 

Irem_Derici_Gzone_mayis_2016

 

gzone indir ikon