SERHAT PABUÇÇU YAZDI: TOM OF FINLAND EFSANESİ

GZone Dergi editörlerinden Serhat Pabuççu, Ekim 2017 sayımız için Finlandiya’dan çıkarak dünyaya yayılan “Tom Of Finland” efsanesinin kökenini yazdı. İşte o yazı: 

Finlandiya’nın Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı için aday gösterdiği film, yönetmenliğini Dome Karukoski’nin yaptığı “Tom of Finland” adlı biyografik yapım oldu.

Böylelikle bu durum akıllara filmlere konu olacak hatta Oscar’a aday olacak “Tom of Finland” efsanesi nedir sorusunu getirdi?

Aslında ‘‘Tom of Finland’’ eşcinsel ikonlar yaratan ve bunu erotik erkek eşcinsel çizgi dizisi haline getiren ressam Touko Laaksanon yaratmış olduğu bir çizgi romanın tamamına verilen isimdir.

1920 doğumlu çizerin 2. Dünya Savaşı sonrası Finlandiya’daki dostlarını eğlendirmek ve ülkedeki homofobik toplumla dalga geçmek için çizmeye başladığı eşcinsel temalı karakterlerin Los Angeles’da son derece popüler olması onun bir anda hayatını değiştirir ve eşcinsel camiada onu ikonik bir kişiliğe dönüştürür. Hatta bu çizimlerin popülerliği onu ülkesine terk etmek zorunda bırakır.

Bu çizgi karakterlerin bu kadar çok ilgi görmesinin nedeni ise; eşcinsel fetiş tiplemelerden oluşuyor olmalarıdır. Denizcilerden tutun, sado mado karakterlere, zencilere, polislere, işçilere ve kovboy tiplerine kadar birçok alanda değişiklik gösteriyor oluşlarıdır. Hatta karakterlerin hemen hemen hepsi son derece maskülen, üçgen vücutlu, yakışıklıdır ve body salonundan çıkmış tiplemelerdir. 

Tabi ki bu karakterlerin yarattığı popülarite onların çizgi karakter olarak kalmayıp, çizgi roman olarak basılması olarak devam etmiştir. Çizgi romanın ilk yayınladığı dönemde erkek eşcinsel tiplemelerine uygun olmadığı için popüler olamayacağı söylenmesine rağmen, aslında bilinen eşcinsel imajın sadece klişe olduğu, arzulanan, hayal edilen ve yaşayan eşcinsel erkeklerin sadece bir tip olmadığını patlayan satışlarıyla göstermiş oldu.

Touko Laaksanon’un çizimleri 1950 sonrasında birçok eşcinsel erkeğin fantezilerini renklendirdi, onlara ilham oldu ve eşcinsel camiada büyük değişiklikler yarattı. Günümüzde ise ‘‘Tom of Finland’’ yardım kuruluşu olarak yine eşcinsel camiada etkinliğini sürdürüyor.

Bu çizgi romanın filmi ise Touko Laaksanon’un gerçek yaşam hikâyesini perdeye taşıyacak. Senaryosunu Aleksi Bardi’nin kaleme aldığı “Tom of Finland” eşcinsel camianın küresel ölçekte eşit insan hakları için mücadele verdiği yıllarda yaşanan bir aşk öyküsünü anlatıyor.

Berlin film Festivali’nde gerçekleşen filmin basın toplantısında yönetmen Karukoski’nin “Finlandiya gibi küçük bir ülkeden bu adamın dünyayı böylesine değiştirmeyi başarmış olması inanılmaz bir şey.” söylemi şüphesiz ki ekibin de heyecanı gözler önüne seriyor. Ayrıca ocak ayında gösterildiği Göteborg Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünü kazanan film belki de Moonlight’dan sonra Oscar kazanan eşcinsel temalı ikinci film olur.

1 YORUM

Comments are closed.