SEYFİ DURSUNOĞLU GUINNESS REKORU’NU 1 YAŞ İLE KAÇIRDI

84 yaşındaki Michelle DuBarry, Dünyanın En Yaşlı Drag Queen*’i olarak Guinness rekoru kırdı.Michelle DuBarry, Dünyanın En Yaşlı Drag Queen’i olarak Guinness rekorlar kitabına girdi.

Hala performans yapan Torontolu Dubarry, 84 doğum gününü Kasım ayında kutlamıştı.

Drag queen kültürü başlamadan çok önce performans yapmaya başlayan Dubarry, kendi dönemini şöyle anlattı:

“İki kız kardeşim vardı ve üçümüz Noel zamanı kadın gruplarına veya hastanelerde şarkı söylerdik. Daha sonra kadın elbiseleri giymeye başladım ama o zamanlar drag queen konusunda hiçbir bilgim yoktu. Cadılar Bayramı’nda liseli kız öğrenciler gibi giyinirdik. 1950’lerde şehre geldim. Tiyatro ve baleyle ilgilenmeye başladım. Eskiden kadın ayakkabısı satıcısıydım ve gizlice kadın kıyafetleri giymeye başladım. Polis baskınına uğradık. Daha sonra bir kadınla evlendim, beş sene sürdü.

“Daha sonra 511 adlı gece kulübüne davet edildim. Heteroseksüel erkeklere gösteri yapıyorduk. O zaman açık kimliğiyle yaşayan çok fazla insan yoktu, bir anlamda onların açılmasını sağlıyorduk. Sonra da Great Imposters adlı gruba girdim ve 10 yıl boyunca bu grupla seyahat ettim. 1980’lerde yardım için bağış toplamaya başladım.”

 

DuBarry, şu andaki drag queen kültürünü ise şöyle değerlendirdi:

“Sanırım her şey değişti. Toplu şovlar değil, bireysel şovlar yapıyorlar. Benim zamanımda, biz Michelle gibi gerçek isimler kullanırdık, hatırlaması kolaydı. Şimdi çoğu gerçek isimler kullanmıyor. Makyajları tuhaf, en azından bana tuhaf geliyor. Aşırı kirpikler, aşırı kaşlar, her şey aşırı. Benim zamanımda biz gerçekçi görünmeye çalışırdık.”

Huysuz Virjin 83 yaşında

Türkiye’nin en ünlü drag queen’i Huysuz Virjin de 83 yaşında. Ancak 2008 yılında Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) Huysuz Virjin’in saat 23.00’dan önce televizyona çıkmasını yasaklamıştı.  (ÇT)

 

* Drag queen, performans sanatı amacı ile drag tarzında giyinen kişileri tanımlar. Kadın cinsiyet rolüne göre giyinen drag queen’ler, eşcinsel, trans ya da heteroseksüel olabilir.

* Bu haber The Huffington Post ve thestar.com’dan Bianet tarafından derlenmiştir.