SEYHAN ARMAN: HOLLYWOOD STARI BİLE OLSAM, TİYATROYU HİÇBİR ŞEYE DEĞİŞMEM

GZone’un Mayıs 2017 dergi sayısında, yıllardır hem sahne tozu yutmuş, hem sinema filmlerinde oynamış, hem de yarattığı “Matmazel Coco” gibi karakterlerle gece hayatımızın sevilen isimlerinden biri olan trans kadın oyuncu ve LGBTİ aktivisti Seyhan Arman var.

Röportaj: Murat Renay

İşte Seyhan Arman’ın son projesi Küründen Kabare’nin heyecanını yaşarken GZone’a verdiği bu özel röportajın satırbaşları:

Trans bireylerin kariyerlerinde ilerlemek konusunda sıkıntılarla karşılaştığını biliyoruz. Sen ne gibi sıkıntılar yaşadın?

En büyük sıkıntı yok sayılmak. Olağan üstü işler başarıldığında bile tesadüf zannetmek. Bir yandan trans bireyleri toplumun her alanından dışlayıp sonra vasıfsızlık üzerinden eleştirmek. Bu düşüncelere sahip olan insanlara kendini ispat etmeye çalışmak en büyük engel sanırım. Neyse ki doğuştan mücadeleciyiz de üstesinden geliyoruz.

Bir çok kısa film ve tiyatro performansın var ve bunların bir çoğu da LGBTİ görünürlüğü amacıyla yapılmış işler. Sence hangisinde kendini en iyi şekilde ifade ettin?

Bugün Hollywood starı bile olsam, tiyatroyu hiç bir şeye değişmem. Her şeyden önce tiyatro insanı her açıdan besliyor. Kafanı açıyor. Çalışmanı sağlıyor. Onun dışında benim tiyatroya minnet borcum var. Bugün beni ben yapan, şu an bu röportajı cevaplamamı sağlayan, trans bireylerin çoğuna göre ‘’şanslı’’ addediliyor olmam tiyatro sayesindedir. Soru özelinde cevaplamak gerekirse; tabii ki tiyatro.Tiyatroda yapmak istediklerin konusunda özgürsün sonuçta. Sınırların yok. Ödenekli tiyatroda değilsen tabii.

Bir trans kadın oyuncunun rol aldığı yapımda “trans” rolü oynaması mı “cis kadın” rolü oynaması mı sence daha önemlidir? Neden?

Öyle bir ayrımın gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Yeter ki ortada derinliği olan bir karakter olsun. Trans karakter laf olsun diye, şaklabanlık olsun, ilgi çeksin yada sosyal sorumluluk yapayım bari diye  konulmamışsa arada fark yok bence. Zaten bir kişi oyuncuysa her rolü oynar. O rolü daha önemli yapan nasıl oynandığı, nasıl kurgulandığıdır. 

BU ÖZEL RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “MAYIS 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…