SEYHAN ARMAN, TEK KİŞİLİK OYUNU “KÜRÜNDEN KABARE” İLE BEĞENİ TOPLADI

İlk gösterimini nisan ayında yapan ve izleyenler tarafından beğeni ile ayakta alkışlanan, sinema ve tiyatro oyuncusu Seyhan Arman’ın, hayatın her alanında dayatılanlara karşı kendi yazıp oynadığı tek kişilik tiyatro oyunu “Küründen Kabare’’, 6 Kasım Pazartesi akşamı gala gösterimiyle tiyatro ve medya dünyasını bir araya getirdi.

Melisa İclal Yamanarda’nın yönettiği, sinema ve tiyatro oyuncusu Seyhan Arman’ın kendi yazıp oynadığı, çok ses getiren tek kişilik tiyatro oyunu “Küründen Kabare’’nin dramaturgluğunu Sinem Özlek, oyunun dekor ve kostüm tasarımını Aslı Ersüzer ve ışık tasarımını ise Cem Yılmazer yapıyor.

Oyun, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın da desteği ile galasını 06 Kasım Perşembe akşamı Akatlar Kültür Merkezi’nde yaptı. Seyhan Arman’ı izleyenler arasında oyuncu Didem Balçın, sinema oyuncusu Hülya Şen, oyuncu Ecem Üstündağ, Yeni Türkü grubundan Erkin Hadimoğlu ve şarkıcı eşi Ayşe Çınar vardı.

Bugün hala toplumsal şiddetin en açık şekline maruz kalan bir trans bireyin hikayesini bu kez farklılıklar üzerinden değil, benzerlikler üzerinden anlatan oyun “Küründen Kabare”; izleyen herkesi şaşırtıp, duygulandırıyor ve aynı zamanda güldürüyor.

Oyun, 7 Kasım Antalya Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu, 20 Kasım Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, 30 Kasım’da Akatlar Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşacak. Oyunun tüm gösterim tarihlerine www.kurundenkabare.com web adresinden ulaşılabiliniyor.

Ku_ru_nden_Kabare

“Küründen Kabare” ile herkesi şaşırtan, duygulandıran, güldüren ama en çok kendini sorgulatanSeyhan Arman, “Ben gerçeğin ta kendisiyim.” dediği “Serpil” karakteri için şunları söyledi:“Küründen Kabare’de bir zamanlar haber bültenlerinde dehşet saçarken gördüğünüz, o çok eğlendiğiniz mekandaki şen şakrak solistliğinden bildiğiniz, yoldan geçerken çaktırmadan süzdüğünüz, cinayet haberlerinde ne de sık  rastladığınız… ama transseksüellikle ilgili ne kadar fikriniz, olumlu ya da olumsuz ne kadar önyargınız olursa olsun aslında daha önce hiç tanışmadığınız Serpil’le tanışacaksınız. Küründen Kabare, bu toplumda bir transseksüel olarak yaşamanın hikayesini içerden bir bakışla anlatıyor.”

Seyhan_Arman_2