SEYHAN ARMAN’IN BAŞROLÜNDE OLDUĞU “MEN DAKKA DUKKA” AVRUPA YOLUNDA

Bir öç alma hikayesini anlatan ve Seyhan Arman'ın başrolünde olduğu Men Dakka Dukka’nın Avrupa yolculuğu başladı.

Melbourne’de yaşayan Türkiyeli yönetmen Gülsüm Güler Özen’in Türkiye’de İlk gösterimini Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde yapan son filmi Men Dakka Dukka/ Nemesisters Avrupa yolculuğuna başladı.

Seyhan Arman, Burcu Eken ve Resit Berker Enhos’un başrollerini paylaştığı Men Dakka Dukka Türkiye’de Ilk gösterimini Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde yapmıştır. Ayrıca Izmir Kısa Film Festivali’nde gösterilmiş ve Istanbul’da ilki düzenlenen Kadın Yönetmenler Film Festivali’nde finalist olarak yer almıştır. Yurt dışı yolculuğuna başlayan Men Dakka Dukka 6 Eylül’de Hollanda’da But Film Festivali’nde yer altı filmleri kategorisinde gösterilmiştir. Italya Corti a Ponte ve Ingiltere Lift off Session festivallerinde finalist olarak seçilen film 1-15 Ekim arasinda Portekiz’de düzenlenen Bizarrya Kısa Film Festivalinde resmi seçkide yer alacak.

Evlilik içi tecavüze uğrayan bir kadının bir trans kadın aracılığıyla öç alması durumunu anlatan film 2012’de Isparta’da tecavüzcüsü Nurettin Gider’i av tüfeği ile öldürüp, başını kesip bir çuvala koyarak “İşte namusuma uzananın kellesi” diyerek köy meydanına atılması olayından esinlenilmiş. Yönetmen Gülsüm Güler Özen “Canavarca hislerle diye tanımlanabilecek bir olayı insanların sahiplenebilmesi, tecavüzcüsünün kafasını kesme noktasına gelen Nevin’e sahip çıkmak, onu anlamış olmak çok kıymetli. Hikaye farklı ama çıkış noktası aynı. Bu sistemin içinde hayatta kalabilmek için, var olabilmek için insanlığımızdan çıkarilabiliyoruz; bazen öldürmek yetmiyor. Kafayı kestikten sonra onu bir de köy meydanına atma noktasına gelebiliyoruz.” diyor.