SEZEN AKSU: KADINI, ERKEĞİ, TRANSI, GEYİ YOK; AŞK GÖKYÜZÜ GİBİ, HERKESİNDİR…

GZone olarak Sezen Aksu’nun 40.sanat yılını kutlamak için hazırladığımız #Sezenizm sayısında, Sezen Aksu’nun farklı kesimlerden insanlarda bıraktığı etkileri kendi bakış açımızla yansıtmaya çalıştık.

Sezen Aksu, kendisiyle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı bir yayında yer almamak veya demeç vermemek kuralını, sadece GZone için zarif bir nezaket göstererek bozdu. Bizleri kırmadı ve sadece LGBT dünyasıyla ilgili ona sorduğumuz özel soruları yanıtladı…

Röportaj: Murat Renay & Onur Özışık
Fotoğraflar: Sinan Tuncay

İşte Sezen Aksu’nun daha önce bu kapsamda hiçbir yerde yayınlanmayan LGBT dünyasıyla ilgili görüşleri:

Siz her zaman azınlıkların sesi oldunuz. Türkiye’de eşcinsellerin de önemli bir azınlık olduğunu göz önüne aldığımızda Türkiye’deki eşcinsel hakları hakkında sizce ne aşamadayız, ne düşünüyorsunuz?

Ne düşüneceğim, insan hakları ihlalinden başka bir şey değil. Bu ülkenin her alanda sorunu bu. Birileri kendi doğrularını dayatıp, küçücük insan aklı ile yaradılışa burnunu sokmaya çalışıyor.

“BAZI İNSANLARIN, “SEN AŞIK OLABİLİRSİN, SEN OLAMAZSIN” GİBİ GÜLÜNÇ DAYATMALARI ÇOK GERİ VE NAFİLE BİR ÇIRPINIŞTAN İBARET…”

Sizce hangi şarkılarınız en çok aşkın cinsiyetsizliği temasına daha yakın olabilir?

Kadını, erkeği, transı, geyi yok; aşk  gökyüzü gibi, herkesindir. Şarkılar da öyle… Bazı insanların, “sen aşık olabilirsin, sen olamazsın” gibi gülünç dayatmaları çok geri ve nafile bir çırpınıştan ibaret. Varoluşla, sansür ve baskı ile başa çıkmaya çalışmak, doğa ile inatlaşmak demek… Akıl dışı yani…

40 yıllık sanat hayatınızda LGBT’nin etkisi nedir? LGBT bireylerin sanat kariyerinize sizce ne gibi destekleri olmuştur?

Ben kariyeri çok umursamam ama insan olarak nasıl etkilendiğim değerli, çok değerli.

O renklilik ve o dışlanmışlığa karşı güleryüzlü direniş; zeka yüklü mizahın gücü… İnsanları yönelimleri üzerinden yargılayıp acı çektiren zihniyete karşı dik duruşları ve onurlu kimlik mücadeleleri… Kabul görenler için daha kolay olan hayat yolculuğunda dışlanmaya, reddedilmeye, hayatlarına kast edilmesine rağmen, çok daha büyük zorluklardan, çok daha örseleyici acılardan büyük bir dirayetle geçişlerine hayranlık besliyorum.

En güzel cümleyi, kendilerini aşağılamak için kullanılan bir kelimeyi tuzla buz ederek onlar kurdular, daha ne olsun: Velev ki ibneyiz…

Özgürlük ve aşkı bu kadar güzel yansıtabildiğinizden eşcinseller için yeriniz her zaman ayrı olmuştur. Peki sizce “Sezen Aksu” neden bir gey ikonu?

Gey ikonu olduğumu bile bilmiyordum. Belki inandığımız konuların üzerine, aynı gözü karalık ve cesaretle yürüten isyancı ruhlarımızdır bizi birleştiren.

“EŞCİNSELLERLE BENİ BİRLEŞTİREN, BELKİ İNANDIĞIMIZ KONULARIN ÜZERİNE, AYNI GÖZÜ KARALIK VE CESARETLE YÜRÜTEN İSYANCI RUHLARIMIZDIR…”

Sezen Aksu, Türkiye’de yaşayan bütün jenerasyonlara etki etmiş bir isim. 40 yıl boyunca ülkenin bütün değişim sürecini birebir yaşamış bir kimliksiniz. Sizce önümüzdeki 40 yıl içerisinde Türkiye’yi neler bekliyor?

Hayat ileriye akar, gerçi hızını kestirmek pek mümkün değil. Değişim ve dönüşüm insanlık tarihinin kaçınılmazı. Umarım daha az zaman kaybederiz.

Sezen Aksu’yla ilgili özel röportajlar ve dosyalarla dolu SEZENİZM TEMMUZ 2015 SAYIMIZI AŞAĞIDAN OKUYABİLİRSİNİZ

 

GZONE DERGİ TEMMUZ 2015 #SEZENİZM SAYISINI ÜCRETSİZ İNDİRİN!

11721895_10153718789334523_402942205_n

Temmuz #Sezenizm sayımızı aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

gzone indir ikon

google

apstore

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :

1 YORUM

Comments are closed.