SHE-RA’NIN YENİDEN ÇEVRİMİNE “CİNSİYETÇİ” ELEŞTİRİLER GELDİ

She-Ra’nın yeniden çevrimine soyunan Netflix, ilk görüntüleri yayımlayınca cinsiyetçi eleştiriler aldı. Bazı Twitter kullanıcıları, Netflix’i She-Ra’yı “erkekleştirmekle” veya “yeteri kadar seksi resmedilmemesi”(!) ile suçladı.

1980’lere damga vuran çizgi filmlerden He-Man’in kızkardeşi She-Ra’nın yeniden çevrimine soyunan Netflix, ilk görüntüleri yayımlayınca kıyamet koptu. ‘Güçlerin prensesi’nin erkek hayranları, ”Erkeğe benzemiş” diye eleştirdikleri yeni She-Ra’nın eskisi gibi ‘seksi’ olmamasından yakındı.

Sarışın mavi gözlü, ince belli, uzun bacaklı She-Ra’nın erkek hayranları nezdinde taşıdığı anlam, yeniden çevriminin ilk görüntülerinin yayımlanmasıyla ortaya çıktı. Ergen yaşta, kadınsılığı vurgulanmamış, çizgileri Amerikan animeleri ‘Steven Universe’ ve ‘Voltron’u andıran yeni She-Ra (Prenses Adora) karşısında pek çok erkek isyan etti.

Netflix, yeni She-Ra’nın tasarımını, DreamWorks ile işbirliği içinde feminist tondaki çizgi roman-film çalışmalarıyla tanınan Noelle Stevenson’a yaptırdı. Ortaya çıkanı, sosyal medyada çoğu erkek ”Oğlana benzemiş”, ”Seksi değil” diyerek reddetti. Hemcinslerinin bu tavrıyla alay eden erkekler de çıktı. ‘Güçlerin Prensesi’nin kadın hayranları ise çoğunlukla, cinsiyetçilikten uzak şekilde gerçek bir anime savaşçı tiplemesiyle karşılaşmaktan hoşnuttu.

Bir erkek kullanıcı, ”She-Ra, He-Man’in oğlu gibi” görüşünden ”She-Ra’yı erkeğe benzetmeye gerek yoktu, zaten He-Man var” eleştirisine ve ”Thor bile yeni She-Ra’dan daha dişi” iddiasına kadar vardı.

 

ANİMASYON SEKTÖRÜ ŞİKAYETLERİNİZİ DUYDU’

‘Duck Tales’ çizgi filminin storyboard sanatçısı Kristen Gish ”She-Ra’dan yakınan sevgili erkekler, animasyon sektörü şikayetlerinizi duydu ve değerlendirmeye aldı. ‘Care Bears’ (Sevimli Ayıcıklar) yeniden çevrimine mebzul miktarda meme koyma sözü veriyoruz. Rica ederiz” diye dalgasını geçti.

Kaynak: Sputnik Türkiye