SİZİ HIV’LE ALAKALI HAYIRLI BİR AMAÇ İÇİN KANDIRDIK, ÖZÜR DİLEMİYORUZ

1 Aralık gecesi saat 19.00 sularında, cep telefonunda Hornet yüklü mobil cihaz kullanıcıları, bu uygulamaya gelen alttaki mesaj ile şaşkınlığa uğradı.

Gelen mesaj metninde şu yazıyordu:

Gizli listeyi ele geçirdik…
Hiv Pozitif Olan Türk Ünlülerin Tam Listesi Burada…
Kimler var kimler, inanamayacaksınız.
Öğrenmek için hemen tıklayın!
http://goo.gl/y6V7Uw
 
Kimi irkilen kimi de meraklanan Türkiye’deki 300.000’e yakın Hornet kullanıcısından yazıdaki bu linke tıklayan 11.000’den fazla kişi ise geldikleri web sayfasında başka bir sürprizle karşılaştılar:
HIV POZİTİF OLAN TÜRK ÜNLÜLERİN TAM LİSTESİ BURADA başlıklı bu sayfada hem GZone’un yayıncılık ilkeleri gereği hem de kişilerin sağlık durumunu kendi rızaları olmadan ifşa etmenin suç olması sebebiyle -elbette- HIV ile enfekte olan Türk ünlülerin listesi yer almıyordu.
İçeriği, HIV/AIDS konusunda köklü çalışmalar yürüten Pozitif Yaşam Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan bu sayfa, habere ulaşan kişilerin kendi HIV statülerini öğrenmesi için iki çözüm sunuyordu.
Anonim yaptırılabilen bu testler için bilgiler sunan sayfanın görüntülenmesi, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla birlikte yaklaşık 25.000’e yaklaştı.
Sayfayı görüntüleyen kişilerden yaklaşık 50 tanesi Pozitif Yaşam Derneği’nin ilk çözümü olan “kod alarak test yaptırma” için başvurdu, ikinci çözüm olan Şişli Belediyesi’nin sunduğu test imkanı için kaç kişinin bu ilanı görerek gittiği tespit edilemedi ama eminiz ki bu viral kampanyanın etkileri önümüzdeki günlerde de sürecek.
Pozitif Yaşam Derneği bu ses getiren kampanyanın henüz elimize ulaşan sonuçlarıyla konuyla ilgili şu yorumu yaptı:

Eşcinsel bireylerin HIV/AIDS konusundaki korkuları devam ediyor.  İnsanlar hala HIV’in sürdürülebilir bir sağlık durumu oldugunu bilmiyor ve tanı alırsa karşılacagı travma ile yüzleşmeye cesaret edemiyor.  “Eğer pozitif çıkarsam nasıl olsa öleceğim onun için bilmemek daha iyi” diye düşünülüyor veya “pahalı bir tedavi bunu alamazsam zaten hayatımı kaybedeceğim onun için bilmeye gerek yok” diye bir korku duyuyor.  Oysa Türkiye’de HIV tedavisi SGK kapsamında kişisel bilgiler paylaşılmadan sağlanır ve tamamen ücretsizdir. HIV ölümcül bir hastalık degildir, kronik bir saglık sorunudur, erken teşhiş edildiginde tedavisi daha kolaydır. Düzenli olarak tedavi aldıgınızda, sağlıklı olarak yaşantınızı sürdürebilirsiniz.  

HIV testini ısrarla önermemizin ve tavsiye etmemizin elbette bir nedeni var. Çünkü  elimizdeki verilere göre Afrika, Avrupa ve ABD’de yeni HIV vakaları hızla azalırken, Türkiye’de HIV yayılımı  %130 gibi bir hızla artmaktadır. Türkiye’deki bu artış hızı MSM grup içinde (erkekle seks yapan erkekler)  çok daha yüksektir, çünkü korunmasız anal ilişkide bulaş riski daha fazladır. Öncelikle cinsel ilişkide korunmak sonra da senede 1 kere HIV testi yaptırmak önerilir.

GZone olarak hazırlanmasına öncülük ettiğimiz bu çalışmada, yardımlarından dolayı Pozitif Yaşam Derneği ve Hornet’e teşekkür ediyor, bu çalışma yüzünden sinirlendirdiğimiz okuyucumuz varsa, hayırlı bir amaca hizmet ettiğimiz için özür dilemiyoruz 🙂
https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :