STEVIE BOI: ŞAHSEN KADIN KIYAFETLERİ DE, ERKEK KIYAFETLERİ DE GİYİYORUM!

Lady Gaga, Rihanna ve Elton John gibi ünlüler onun tasarımlarını giyiyor. Dünyaca ünlü moda tasarımcısı Stevie Boi GZONE DERGİ Mayıs 2015 sayısı için moda bloggerı Onur Erol’un sorularını cevapladı. 

Röportaj: Onur Erol
Bu Röportaj GZONE DERGİ Mayıs 2015 sayısında yayınlanmıştır

GZone, Mayıs 2015 sayısında dünyaca ünlü moda tasarımcısı Stevie Boi’u konuk etti. Lady Gaga ve Elton John gibi isimlerin aksesuarlarını tasarlayan tasarımcı 2016 yılı için H&M ile özel bir işbirliği yaparak bir koleksiyon hazırladı. İşte, Haziran ayında Türkiye’yi de ziyaret edecek olan tasarımcıyla modadan LGBT haklarına kadar geniş bir yelpazede yapılan sohbet:

Daha çok gözlük tasarımlarıyla tanınıyorsun ama hem aksesuar hem de kıyafet de tasarlıyorsun. Kariyerin nasıl başladı?

Evet bu doğru, ilk olarak New York ve Baltimore’da eskicilerden topladığım enteresan objelerin tasarımlarını değiştirerek başladım. Bu uygulamayı daha çok güneş gözlükleri ve akeseuarlara yapmış olmamın sebebi ise hem daha kolay satılıyor olmaları hem de ulaşımlarının daha kolay olması oldu.

Birçok ünlüyle işbirliği yaptın. Lady Gaga, Rihanna ve Elton John gibi isimler senin tasarımlarını giydi. Onların üzerinde tasarımlarını görmek sana nasıl hissettirdi?

Tek kelimeyle muhteşem bir his. Doğrusunu söylemek gerekirse ben hep bir adım sonrasını planlayan bir yapıya sahibim, bir gün ünlülerin benim tasarımlarımı takmak istemesini hep planlamıştım.

Sence moda bloggerları moda dünyası için önem teşkil ediyor mu?

Artık moda dünyasını bloggerlar kontrol ediyor. Bunu anlamak zor değil, eskiden bir koleksiyonun ayyuka çıkması için aylar beklerken, şimdi bir tık sayesinde her şeyi bulabiliyorsunuz.

Dünyada birçok farklı kültür var, siz tasarımlarınızda bunların hangilerinden esinleniyorsun?

Annem ve babamın asker olmasından sebep çocukluğumu farklı ülkelerde geçirdim. Gençliğimde Almanya, Fransa ve İngiltere’de bulundum, sanırım tasarımlarımın ana çizgisi Alman kültüründen parçalar barındırıyor. Bunun yanında ruhum ise Londra yer altı kültürüne ait. Leigh Bowery ve Grace Jones’un gizli aşkının çocuğu olabilirim.

Sence moda akımlarını etkileyen ana unsurlar nelerdir?

Bence para eden her şey modayı etkiliyor ve moda akımları kendi içinde tekrar ediyor.

Oryantal kültür hakkında ne düşünüyorsun? Hiç tasarımlarında oryantal figürler kullanmayı düşündün mü?

Bir kültürü tam tanımadan, onun alt metinlerine vakıf olmadan kullanmam çok yanlış olur. Bir kez böyle bir hata yaptım, bir daha asla yapmam.

Orta doğu modasına nasıl bakıyorsun?

Bayılıyorum! Orta Doğu’da gelişen bağımsız stili çok beğeniyorum.

Türkiye’den işbirliği yapmak istediğin ünlüler var mı?

Ürünlerimle ilgilenen herkesle çalışmak istiyorum. Şu anda ekibim bu konu hakkında bazı Türk ünlülerle de iletişim halinde. Göreceğiz 🙂

Orta Doğu ve Türkiye’deki özgürlükler ve haklar hakkında ne düşünüyorsun?

Araştırmalarımı yaparken gözyaşlarına boğuldum. İstanbul’daki özgürlük yürüyüşlerini izledim, ve kendi ülkemde ırkçılığa maruz kalmış biri olarak elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum.

Sence cinsel yönelimin modayı nasıl etkiliyor?

Emin değilim. Şahsen kadın kıyafetleri de, erkek kıyafetleri de giyiyorum hahaha! Komik çünkü insanlar üzerimdeki  kadın kıyafetini bile erkek kıyafeti sanıyor. Önemli olan sizin onu kendinize nasıl stilize ettiğiniz, moda her zaman ünisekstir.

LGBT bireylerin modadaki başarısını neye bağlıyorsun?

Bilmiyorum, ben suç hukuku okudum. Moda ile uğraşacağımı ise hiç tahmin etmezdim.

GZONE DERGİ UYGULAMALARINI AKILLI TELEFONUNA İNDİRMEK İÇİN:

google

apstore