STUTTGART’TAKİ LGBTİ ONUR YÜRÜYÜŞÜ’NE TÜRKLER İLK KEZ GEÇİT ARAÇLARIYLA KATILDI

Stuttgart’taki yaklaşık 180 bin kişinin izlediği Onur Yürüyüşü’nde Türkler ilk kez geçide araçla katıldılar.

Stuttgart’taki yaklaşık 180 bin kişinin izlediği LGBTİ Onur Yürüyüşü’ndeki Türkler ilk kez bu geçide araçla katıldılar. “Neredesin Aşkım“ tişörtleri ile İstanbul’daki onur yürüyüşünün yasaklanmasını protesto ettiler. Güney Almanya’nın politik motifli en büyük festivali olan Christopher Street Day (CSD) Kültür Haftası çerçevesindeki Eşcinsel Geçidi’nde (CSD) Türkler de ilk kez geçit araçlarıyla yer aldı.

“Neredesin Aşkım“ tişörtleri ile İstanbul’daki onur yürüyüşünün yasaklanmasını protesto ettiler.

Güney Almanya’nın politik motifli en büyük festivali olan Christopher Street Day (CSD) Kültür Haftası çerçevesindeki Eşcinsel Geçidi’nde (CSD) Türkler de ilk kez geçit araçlarıyla yer aldı.

“NEREDESİN AŞKIM“ TİŞÖRTLERİ İLE YASAĞI PROTESTO ETTİLER

Geçen yıl ki CSD Geçidi’nde yürüyüşte hazır bulunan Baden Württemberg Türk Toplumu (TGBW) bu kez ilk kez kortejde geçit aracıyla halkı selamladı.
CSD’ye katılarak tabu olan eşcinsellik konusunda göçmenlerde de hassasiyet kazandırmayı amaçlayan TGBW’nin Türk üyeleri ve Başkan Gökay Sofuoğlu , İstanbul’da yasaklanan Onur Yürüyüşü’nün sloganları olan “Neredesin Aşkım?” “Buradayım Aşkım” “İçimde Art Niyet Yok” “Ben Böyleyim” yazılı tişörtler giydiler.

“AYRIMCILIĞA KARŞI OLDUĞUMUZ İÇİN KATILDIK“

TGBW’nin Türk toplumunda tabu olan bir konuyu tartışmaya açtığını ve ayrımcılık ve insanları sınıflara ayırmaya karşı oldukları için CSD yürüyüşüne katıldıklarını açıklayan TGBW ve Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu fikir alışverişinin önemli olduğunu kaydetti.

“TEPKİLERE HAZIRLIKLIYIZ“

Sofuoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Türkler olarak Almanya’da ayrımcılık deneyini yaşadık. Bu nedenle dayanışma içinde olmalıyız. CSD’ye katıldığımız, bu konuda proje çalışması yaptığımız için hakaret edenler oluyor tabii. Ama tepkilere hazırlıklıyız” dedi.

“HALKIN BÜYÜK DESTEĞİNİ ALDIK“

TGBW Halklar İlişkiler Sorumlusu Oya Poyraz da ABC’ye yaptığı açıklamada her türlü ayrımcılığa karşı çıkan bir sivil toplum örgütü olarak bu konuya gözlerimini kapatmalarının mümkün olmadığını söyledi.
Poyraz „Eşcinsel Geçidi’nde halkın büyük desteğini aldık. Bize sık sık ‚Bravo size!‘, ‚Çağdaş ve haksızlıkların yanında Almanlarla duran Türkleri görmekten sevinç duyuyoruz‘, ‚Demek ki böyle Türkler de varmış‘ diye bağıranları duyduk.

İşte bu yürüyüşten görüntüler:

Kaynak: YeniPosta