SUSAM SOKAĞI’NIN YAPIM ŞİRKETİNDEN EŞCİNSEL ÇİFT AÇIKLAMASI

Susam Sokağı’nın eski yazarlarından biri, dizinin karakterlerinden Bert ve Ernie için eşcinsel oldukları iddiasında bulunulmuştu. Ardından ikisinin evlenmesi için internette imza kampanyası dahi başlatılmıştı.

Dizinin yaratıcıları ise bu iddiaları reddederek Bert ve Ernie’nin ‘birbirleri ile yakın arkadaş olan kuklalar’ olduklarını ve herhangi bir cinsel eğilimleri olmadığını açıkladı.

O dönem film editörü Arnold Glassman ile çıkan eski yazarlardan Mark Salzman, Bert ve Ernie sorusu üzerine “Benim gözümde onlar hep bir çiftti. Bunları bağlamsallaştırmanın başka bir yolu yoktu. İlişkimizde de ben daha Bert Arnold ise daha çok Ernie’ydi” demişti.

Ancak dün (18.09.2018) Susam Sokağı’nın prodüksiyon şirketi Sesame Workshop Twitter hesabından açıklama yaparak bu iddiaları reddetti. Şirket, “Bert ve Ernie çok iyi arkadaş. Bu ikili, farklılıklarına rağmen arkadaş olmayı öğretmek için yaratıldılar. Her ne kadar insan formunda olsalar da, bu karakterler kukladır ve cinsel yönelimleri yoktur” açıklamasını yaptı.

Sosyal medyada ise bu açıklama ile ikiye bölündü. Kimisi açıklamayı desteklerken kimisi de eşcinsellere ayrımcılık yapıldığını belirtti.
Kaynak: CNN TURK