SZIGET TÜRKİYE EKİBİ MERAK EDİLENLERİ YANITLADI

7-13 Ağustos arasında Budapeşte'de yapılacak özgürlük festivali Sziget'in Türkiye ekibinden Deniz Kitapçı'ya merak edilen soruları sorduk.

Budapeşte’nin özgürlük adası Obudai’de gerçekleşecek Sziget Festivali, dünyanın her yanından konukları, muhteşem bir müzik, aktivite ve eğlence ziyafeti ile ağırlıyor. Bu sene 7-13 Ağustos arasında yapılacak festivalin Türkiye ekibinden Deniz Kitapçı’ya merak edilen soruları sorduk.

Deniz Kitapçı

Sziget Festivali’nin Türkiye ofisinin açılması nasıl oldu? Kaç yıl önce, nasıl bir süreçten sonra buna karar verdiniz?

Sziget Türkiye’nin hikayesi 2007 yılında Yonca Temizocak O’Mahony’nin Sziget’e gitmesiyle başladı. O dönem Dinamo Radyo’nun ortaklarından olan Yonca Temizocak O’Mahony, Avea ile birlikte yarattıkları bir proje kapsamında içinde müzik basını ve talihlilerin de olduğu önemli bir ekibi Sziget’e götürdü. Daha önce Sziget’te bu kadar çok Türk görmeyen Sziget yönetimi de Yonca’ya temsilcilik teklifinde bulundu. Sziget’in enerjisinden büyülenen Yonca 2009 yılında Türkiye temsilciliğini faaliyete geçirdi. Ben ise Sziget’i çok duymuş fakat daha önce ziyaret edememiştim, üniversite öğrenciliğimin son yılında, 2012’de Yonca ile tanıştım ve ekibe katıldım.

-Süreci nasıl yürütüyorsunuz?

Sziget Festivali her yıl Ağustos ayında gerçekleşiyor fakat bizim işimiz yıl boyu devam ediyor. Sziget Türkiye olarak tüm sosyal platformların lokalizasyonu ve yönetimi, bilet satışı, festival ile ilgili tüm sorular için müşteri hizmetleri ve lokal partnerliklerin ve sponsorlukların ayarlanması gibi geniş bir iş yelpazemiz var.  Aynı zamanda bu yıl 3. Gerçekleştirdiğimiz Sziget Talent Turkey yarışmasını da yürütüyoruz, bu yılın kazananı Yasak Helva Ağustos’ta Sziget’te sahne alıyor. Küçük bir ekip olduğumuz için her iş ile bizzat kendimiz ilgileniyoruz.

-Sziget Festivali’ni diğer festivallerden ayıran en önemli özellikler nedir?

Sziget Festivali’ni anlatmak hakikaten bir yerde zor oluyor, çünkü yaşanması gereken bir tecrübe 🙂 Budapeşte gibi muhteşem tarihi bir şehirde yer alıyor, hem de şehrin ortasında bir adada, ulaşımı kolay ve doğanın içinde. Klasik bir müzik festivali gibi değil festivalde her tür müzik dinlemek mümkün. Ana Sahne’de en sevdiğiniz müzisyen çalıyorken siz kendinizi Afro-Latin Village’de Reggae/Dancehall dinleyip dans ederken bulabiliyorsunuz. Festival konaklamalı bir festival olduğu için festivalin başından sonuna kadar 7 gün boyunca çeşit çeşit yüzlerce etkinlik oluyor, sinemasından tiyatrosuna, enstelasyonlarından spor oyunlarına, stand-up şovlarından STK’ların konuşmalarına, şarap evlerinden dünya yemeklerine herkesin zevkine uygun bir yer.

Sziget’te sıkılmaya vakit yok! 7 gün 24 saat boyunca adada eğlence sürüyor, Ana Sahne’de konserler bittikten sonra festival alanı bir parti alanına dönüşüyor. Herkesi değişik kostümlerle adanın her köşesinde dans ederken buluyorsunuz.

-Sziget’in headlinerları neye göre seçiliyor?

Sziget’in Ana Sahne bütçesinin artması ile birlikte çok sevilen ve daha önce Sziget’e gelmemiş isimlerin seçilmesine özen gösterildiğini görüyoruz bu yıl, headliner’lar arasında geçtiğimiz yıllardan Florence & The Machine ve Macklemore var örneğin fakat daha önce hiç Sziget’e gelmemiş ve popüler olan gruplara da ağırlık veriliyor. Headliner’lar seçilirken aynı tarz müzik değil hep farklı müzik türünden müzisyenleri de seçiyorlar çeşitlilik açısından.

Sziget’in Ana Sahne bütçesinin artması ile birlikte çok sevilen ve daha önce Sziget’e gelmemiş isimlerin seçilmesine özen gösterildiğini görüyoruz bu yıl, headliner’lar arasında geçtiğimiz yıllardan Florence & The Machine ve Macklemore var örneğin fakat daha önce hiç Sziget’e gelmemiş ve popüler olan gruplara da ağırlık veriliyor. Headliner’lar seçilirken aynı tarz müzik değil hep farklı müzik türünden müzisyenleri de seçiyorlar çeşitlilik açısından.

Festivale gruplar seçilirken birçok açı değerlendiriliyor. Belirleyici faktörler arasında festival süresince hangi sanatçıların uygun olduğu ve önceden belirlenmiş bütçeye uyup uymadıkları yer alıyor. Kimlerin müsait olduğunu öğrendikten sonra, bir sanatçının / grubun ne kadar popüler olduğunu ve uluslararası turlarda ve festivallerde ne kadar iyi performans gösterdiklerini, Macaristan’da ve önemli pazarlarımızda uluslararası etkinliklerde ne kadar bilet satışı yaptıkları araştırılıyor. Aynı zamanda sosyal ağ platformlarımızda yer alan grup önerilerini ve dileklerini analiz ediliyor. Çoğu zaman booking departmanı içgüdülerine de güveniyor ve daha az bilinen sanatçıları da line-up’a ekliyor, yaz aylarında popülerlik kazanacağını ve Ana Sahne’ye uygun olacağını umuyorlar.

-Sziget’te Türkiye’den insanların olması sizce neden önemli?

Sziget Türkiye olarak en büyük amaçlarımızdan biri Türkiye’deki müzik ve festival severlere Sziget’i tanıtmak, böylesine bir festivali deneyimlemelerine yardımcı olmak ve de Sziget’te Türk müzisyenlerin sahne alması. Türkiye’den ne kadar çok insan Sziget’i ziyaret ederse, Türk sanatçıların sahne alma şansı o kadar artıyor. Bunun için de her yıl en az bir Türk sanatçının olmasına gayret ediyoruz elimizden geldiği kadar. 

Sziget Festivalini hayatta en az bir kere yaşanması gereken bir hayat deneyimi olarak görüyoruz ve Türk gençlerinin de bunu deneyimlemeleri için çalışıyoruz.

-Sziget Festivali’ne daha önceki senelerde Türkiye’den kaç kişi katıldı ve bu sene kaç kişilik katılım bekliyorsunuz?

 2009’dan beri Türk Szitizen sayısı katlanarak artıyor. Son yıllarda 2000’i aşkın Türk Sziget’e katılıyor. Bu yıl Sziget’in bayrama denk gelmesi ile bu sayı daha da artacak. Sziget’teki ana sahnede özellikle Türk bayraklarının artışı göze çarpıyor 🙂

-Türkiye’den bugüne kadar hangi sanatçılar Sziget’e katıldı? Bu isimler seçilirken neye önem veriliyor?

maNga, Yok Öyle Kararlı Şeyler, Sattas, Ceza, Bubituzak, Gaye Su Akyol, DJ İpek İpekçioğlu, BaBaZuLa, Ezhel; Campfire alanında ise Özgün Semerci ve MilkyWave çaldı. YÖKŞ ve Sattas örneğin Sziget Talent Turkey yarışmalarının birincileri olarak Europe Stage’de sahne aldı, yarışma kazananları Sziget’e uygun müzikleri ve esas sahne performansları ile değerlendiriliyorlar. Ceza ve Ezhel Europe Stage headliner’larından, Gaye Su Akyol ve BaBaZuLa’da World Music Stage’in headlinerlarındandı.

Sziget Türkiye olarak her sene Sziget Festivali booking departmanına Sziget Festivali’nde yer alabileceğini düşündüğümüz sanatçıları detayları ile sunuyoruz aynı zamanda bize Türkiye’den gelen talepleri de iletiyoruz. Sziget booking departmanı ise gerek o listelerden gerekse kendi departmanları tarafından keşfedilenler arasından bu sanatçıları book ediyor. 

Bu yıl Europe Stage’de Sziget Talent Turkey yarışma kazananı Yasak Helva ve headlinerlardan biri Türkiye’den The Ringo Jets sahne alacak, Magic Mirror’da da ‘Pride Oriental’ yer alacak.

-Özgürlüklere önem veren bir festival olan Sziget’te gökkuşağının tüm renklerini içeren Magic Mirror alanı var, bu alanın önemi nedir?

Magic Mirror Sziget’in en önemli sahnelerinden biri, LGTBQ etkinliklere ev sahipliği yapan bu alanda kimsenin yabancılık çekmediği bir yer olması bizim için çok önemli. Kimi zaman konuşmalar, paneller düzenleniyor, dans atölyeleri, stand-up’lar, film gösterimleri, DJ’ler ve özel şovlar. Geceleri rengarenk drag şovları, danslar yer alıyor, LGBTQ komünitesinden olsun olmasın herkesin çok eğlendiği, rengarenk, özgür bir alan burası.

-GZone bu sene Sziget’te “Magic Mirror” alanında “prideOriental” partisi ile yer alacak. Sizin için bunun anlamı nedir? 🙂

Özgürlüğün her alanını temsil eden Sziget Festivali’nde ve Magic Mirror Sahnesinde Türkiye’nin LGBTQ alanının önemli temsilcisi Gzone’un projesi ‘prideOriental’ın yer alması bizi ayrı mutlu ediyor! 

2 yıl önce DJ İpek İpekçioğlu Magic Mirror’da çalmıştı, Sziget Türkiye ve Gzone medya ortaklığını severek yapıyoruz son yıllarda, böylesinde özgürlüğü temsil eden bir sahnede, Türkiye’nin önemli LGTBQ temsilcisi Gzone’un projesini Sziget’te görmenin mutluluğunu yaşıyoruz ve heyecanla izleyici olmayı bekliyoruz 🙂