TARİHTE ERKEKLERE UYGULANAN EN BÜYÜK İŞKENCE: HADIMLIK

GZone Dergi Kasım 2016 sayısında ilginç konu ve konuklarla karşınızda.

Yaşam yazarımız Kaan Arer, özellikle Osmanlı’da rastlanan”hadımlık” konusunu araştırdı.

İşte bu ilginç yazının giriş bölümü:

Tarihin çok eski devirlerinden beri erkek hayvan ve insanların farklı nedenlerle hadım edildiğini biliyoruz. Bu operasyon (tıp dilinde kastrasyon) insanlardan önce hayvanlarda uygulanmaya başlanmıştır.

Hayvanlara yapılan kastrasyonların ilk başlangıcı Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanır. Antikçağ insanı, evcilleştireceği hayvanı tarlada kullanmak istediğinden kuvvetli olanını seçmiştir. Erkek hayvan bir yandan kuvvetliyken bir yandan da huysuz, kavgacıdır. Kolay idare edilemediğini gören insanlar hayvanı kastre ederek erkeklik duygularından arınmasını arzulamıştır. Ayrıca Ortaçağ’da savaşta kullanılan kuvvetli erkek atlar binicisine itaat etmeyerek, kısrak gördüğünde gürültülü bir şekilde kişneyerek süvarisini düşmana ihbar ediyordu. Savaşta kullanılan atların dişiye kişnemesini engellemek için kastre edilmesi yaygınlaşmıştı. Daha sonraları hemen hemen her çeşit hayvanın faydalarından dolayı kastre edildiğini görmekteyiz.

İnsanlara yapılan kastrasyonlar da tarih öncesi çağlarda başlamıştır. İlkel iki kabile savaştığı zaman galip gelen savaşçılar diğer kabilenin erkek çocuklarının testislerini kılınçtan geçiriyorlardı. Böylece düşmanlarının soylarının devam etmemesini sağlıyorlardı. M.Ö. 2000’lerde Mezopotamya’da hastalıklı ve zayıf erkek çocuklarının soyunun devam etmemesi için emirle kastre edildiğini biliyoruz. Böyle kastre edilenlerden sağ kalanlar hadım olarak yaşıyorlardı.

BU YAZININ DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASININ YER ALDIĞI GZONE DERGİ’NİN “KASIM 2016 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…