TARIK ÜNDÜZ: SANIRIM ÜLKECE GÜLMEYE İHTİYACIMIZ VAR…

Efsane oyuncu Gazanfer Özcan’ın torunu Tarık Ündüz, geçtiğimiz günlerde gösterime giren sinema filmi “Biz Size Döneriz” ile gündemde. 28 yaşındaki oyuncu, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdikten sonra, Adab-ı Muaşeret, Mihrez filmlerinde ve Not Defteri, Yaz’ın Öyküsü gibi TV dizilerinde yer aldı. Gelin Tarık Ündüz’ü daha yakından tanıyalım.

Röportaj: Onur Özışık

Fotoğraflar: Can Ateşsaçan

Tiyatrocu bir aileden geliyorsun. Deden Gazanfer Özcan, annen, baban hepsi büyük sanatçılar ve Türkiye’de tiyatroya, sinemaya gönül vermiş, çok fazla emekleri olan insanlar. Sen Türk sinema ve tiyatro sektörlerine yeni girmiş, ancak eskisini de görmüş ve yaşamış biri olarak gidişatı nasıl değerlendiriyorsun?

Tiyatroyla sinemaya göre daha haşır neşirim, daha iyi bildiğim bir yer. Yeni bir akım olan alternatif sahnelerin ve küçük oda tiyatrolarının açılmasıyla beraber tiyatro da bir yükselişe geçti.Artık tiyatroda bir fırsat çoğalması var. Bu sanatsal manada nereye gider bunun kotasını ben koyamam ancak bu durumun yeni oyunculara, özellikle de tiyatro yapmak isteyenlere yeni fırsatlar sunduğu bir gerçek.

Oyunculuğun çok geniş bir pencere olduğunu düşünüyorum, dizi ve sinema tiyatrodan çok farklı görünse de, bu mesleğin odak noktasında her zaman tiyatro olduğunu düşünenlerdenim. Bu sebeple tiyatrodaki sirkülasyonun da oyunculuk mesleğine katkı sağladığını ve sağlayacağını düşünüyorum.

Tabii bir de işin duayen kısmı var, dedem öleli 9 yıl oldu, yakın bir zamanda Halit Akçatepe’yi kaybettik, Nejat Uygur, Zeki Alasya… birçok büyük ustayı tek tek kaybediyoruz ve bu insanların yerinin dolması imkansız.

Sinemaya gelirsek, sinemada doğal olarak tiyatrodan çok daha ilgi duyulan bir sirkülasyon mevcut, ancak hazırlanan projelerin ne kadarının doğru seyirciye ulaşabildiği da bir muamma. Bu sebepten izlenen ve gişe başarısı elde eden projeleri taktir etmek gerekiyor. Bu projeleri  acımasızca eleştirmektense, şu anda seyircinin ilgi duyduğu konulara ve durumlara uygun düzlemde olduklarını kabul etmek gerektiğini düşünüyorum.

Bazı sanat filmlerinin gündem olmaması tabii ki üzücü, ancak burda yapımcıdan tutun da, salon ve kopya adeti de dahil birçok farklı etki mevcut. Beş – altı yıl önce benim de içinde olduğum bir sinema filmi Cannes Film Festivali’nde ödül aldı, bence düşünüldüğü kadar kötü bir durumda değiliz.

BU RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “NİSAN 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…