TARTIŞILACAK FİLM “ÇEKMECELER” GÖSTERİME GİRDİ

Bugün gösterime giren Çekmeceler’i izlerken bir ara dedik ki, herhalde bu bir Fransız filmi. Ne de olsa Türk sinemasında böyle cesur çıkışlara pek alışkın değiliz.

“Cesur çıkış” derken kadın özgürlüğünü kastediyoruz. Kadın cinselliği ve özgürlüğü ilgili Atıf Yılmaz’dan bu yana bu coğrafyanın sinemasında pek güçlü sözler sarf edilmediği aşikâr.

Belki de bu yüzden halen Özgecan Aslan’lar için kahrolmak zorunda bırakılıyoruz. İki bacak arasındaki namus kavramının çocuklukta yaşatılan travmalarla kadınlara empoze edilmeye çalışıldığı ve bu namusu, sadece abi veya baba değil tüm erkeklerin korumasının ezberletildiği bir dünyaya birkaç beden büyük bir film Çekmeceler. İyi ki öyle.

GZONE dergi olarak kadın özgürlüğünün, LGBT’lerin de özgürleşmesinde önemli bir yer tuttuğunu hatta belki de ön koşullardan biri olduğunu düşünüyoruz ve sizleri 27 şehirde 105 kopya ile bugün gösterime giren Çekmeceler’i izlemeye davet ediyoruz.

İşte Çekmeceler’in gösterime girdiği şehirler ve sinema salonları

İçinde LGBT dünyasından renkleri de barındıran Çekmeceler filminin yönetmenleri Caner Alper ve Mehmet Binay’la, yeni filmlerine ve eşcinsel dünyaya bakışlarını konuştuğumuz ropörtajımız GZONE Dergi’nin 10 Mart’ta çıkacak yeni sayısında sizleri bekliyor olacak.

kapak_cercevesiz