TEHLİKELERLE DOLU BİR UYUŞTURUCU VE SEKS DENEYİMİ : CHEMSEX

GZone Dergi yazarı Serhat Pabuççu, özellikle Avrupa’da yaşayan eşcinseller arasında yaygın olan ve tehlikeli sonuçlar doğuran Chemsex partileri hakkında yazdı. 

Chemsex uyuşturucu maddelerin etkisi altındayken gerçekleştirilen seks deneyimi anlamına gelmektedir ve genellikle gay ve biseksüel bireyler arasında popülerdir.

Bu sex türü çoğunlukla mefedron, hidroksibütirat, butirolakton, kristalize metamfetamin gibi maddelerin kullanımıyla gerçekleştirilir.

Chemsex türünün tercih edilme sebepleri ise birden fazla cinsel partner ile yapılacak olan cinsel aktivetiyi kolaylaştırmak, uyuşturucuların orgazmı zorlaştırıyor olması, uyuşturucu maddelerin kişileri aşırı heyecanlı hale getirmesi ve bu deneyimin saatler hatta günlerce sürebiliyor olmasıdır.

Özellikle son zamanlarda bu sex türünün popülerliğinin artması ve beraberinde yaşanan bazı ölüm olayları nedeniyle Chemsex’in ve Chemsex partilerinin oluşturduğu tehlikeler araştırılmaya başlanmıştır.

Yapılan araştırmalara göre Chemsex deneyimi kişilerde hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ciddi zararlar yaratmaktadır.

Psikolojik olarak görülen zararların çok ciddi tedaviler gerektirdiği ve ardında kalıcı hasarlar yarattığı gözlemlenmiştir. Fizyolojik olarak görülen zararların bazıları ise geri dönüşü olmayan niteliktedir.

Chemsex yapan kişilerde görülmesi muhtemel bazı başlıca tehlikeler ise;

– HIV Bulaşması

– Uyuşturucu Bağımlılığı

– Hepatit C

– Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

– Gün Duygusunu Kaybetme

– Uyku Problemleri

– Beslenme Sorunları

– Depresyon 

Chemsex hakkında 2016 tarihli bir belgesel film de bulunmaktadır. İşte fragmanı :

Ocak 2018 sayımızın tüm içeriklerini görüntülemek için aşağıdaki görsele tıklayın.