TEL AVIV ONUR YÜRÜYÜŞÜNÜ TEHDİT EDEN GENÇ TUTUKLANDI

Bu hafta sonu gerçekleşmesi planlanan, Orta Doğu’nun en büyük Onur Yürüyüşü, Tel Aviv Pride’a Facebook üzerinden tehditler yağdıran, 20 yaşındaki genç tutuklandı. 

4-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen, yaklaşık 200.000 kişinin katılması beklenen, Orta Doğu’nun en büyük Onur Yürüyüşü sayılan Tel Aviv Pride, geçtiğimiz hafta sosyal medya üzerinden bir tehdit ile karşılandı. Facebook hesabı üzerinden Tel Aviv Onur Yürüyüşü’ne bir saldırı gerçekleştirmek istediğini yazan 20 yaşındaki birey, kendisine yardım edecek arkadaşlar aradığını paylaşarak ülke LGBT dünyasını aleni tehdit ederek gündeme oturdu.

Paylaşımından bir gün sonra polis tarafından tutuklanan ve kamuoyuna ismi açıklanmayan genç birey, ifadesinde canı sıkıldığı için espri yapmak istediğini söylediği söylendi. Tel Aviv Onur Yürüyüşü güvenlik organizasyonlarını üstlenen organizasyon Nir Katz Center sözcüleri, yaptıkları açıklamada Onur Yürüyüşüleri’nin hassas bir yapıya sahip olduğunu ve her yıl birçok tehdit aldığını, bu tehditlerin önüne geçebilmek için her detayı araştırdıklarını ve ülke güvenlik güçlerine bildirdiklerini açıkladılar.