TERK EDİLMİŞ AIDS HASTALARINI SAHİPLENİP DEFNEDEN KADINLA TANIŞIN

Ruth Coker Burks’le tanışın. Şu an 57 yaşında olan Burns, 1984’ten 1990’ların ortalarına kadar süren AIDS krizinde hayatını kaybeden yüzlerce eşcinsel erkeği sahiplenmiş ve onları son yolculuklarına uğurlamış.

Ruth Coker Burns’ün bizi ilgilendiren bu hikayesi 1984 yılında 25 yaşında genç bir anne iken Little Rock Hastanesi’nde kanser tedavisi gören bir arkadaşını ziyaret etmesiyle başlamış. Uzun süre arkadaşıyla ilgilenen Ruth, hastanede AIDS tedavisi gören eşcinsel hastalara denk gelmiş.

AIDS’e o zaman GRID (Gay Related Immune Deficiency-Eşcinsellerle alakalı bağışıklık sistemi hastalığı) denmekteymiş ve bu hastalık toplum tarafından sadece -onların sözleriyle- San Francisco’da deriler giyerek dolaşan bir avuç eşcinsele(!) mal edilmekteymiş.

Hastalığı yüzünden 40 kiloya düşen bir AIDS taşıyıcısı eşcinsel adamın 6 haftadır hastanede yattığını ve ailesinden hiç kimsenin onu ziyarete gelmediğini öğrenen Ruth bu durumdan çok etkilenmiş. Toplum tarafından dışlanan ve aileleri tarafından da ziyaret edilmediklerini gördüğü bu hastaların durumuna üzülen Ruth, zamanlar hem eşcinsel kültür hem AIDS konusunda bilgilerini fazlalaştırmış.

Ailesi tarafından sahiplenilmeyen eşcinsel bir erkeği defnetmesiyle başlayan bu hikaye, Ruth’un bu işi görev edinmesi, önce bu insanların ailelerine ulaşmaya çalışması ve ulaşamayınca da onları son yolculuğuna uğurlaması ile devam etmiş. Ruth, yıllar içerisinde 200’e yakın AIDS hastasının ölüm sonrası işlemleriyle ilgilenmiş. Bunun için birikimlerini bile harcayan Ruth bundan 5 yıl önce bir felç geçirmiş ancak sonrasında sağlığı düzelmiş.

Ruth Coker Burns’ün kendine bu kutsal görevi iş edinmesi sebebiyle “Cemetery Angel-Mezarlık Meleği” adı takılmış.

Kaynak: OUT