“TRANS KADININ CENAZESİNİ KABUL ETMEYEN AİLENİN MİRASINI KABUL ETTİĞİ” İDDİASI DOĞRU MU?

25 Ağustos 2018’de İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde öldürülen trans kadın Esra Ateş’in ailesinin cenazeyi ‘dine aykırı’ olduğu gerekçesiyle kabul etmediği ancak mirası aldığı iddia edildi. Ailenin avukatı bu iddiaları yalanladı.

25 Ağustos 2018’de İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde öldürülen trans kadın Esra Ateş’in ailesinin cenazeyi ‘dine aykırı’ olduğu gerekçesiyle kabul etmediği ancak mirası aldığı iddiasına aileden yalanlama geldi.

Dokuz Eylül’den Seçkin Öner, Ateş’in cinsel kimliği yüzünden ailesi ile arasının açık olduğunu ve bu yüzden evi terk ettiğini iddia etmişti.

İstanbul’da tek başına yaşayan Ateş, görüştüğü müşterisi ile tartışmaya başlamış ve sonrasında boğazı kesilerek öldürülmüştü.

Katil zanlısı kısa sürede gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Dokuz Eylül’den Seçkin Öner, Esra Ateş’in cenazesinin morgda kaldığını, yetkililerin ailesiyle iletişime geçtiğini ancak ailesi, ‘dinen ve ahlaki açıdan kendisini reddediyoruz’ diyerek cenazeyi almayı kabul etmediğini iddia etmişti.

Habere göre, uzun süre sonra trans kadın Esra’nın birikimleriyle aldığı iki evinin olduğu ortaya çıkmış ve mahkeme vasiyet sahipleri olarak anne ve babasını tespit etmişti. Esra’nın ailesi, mahkemeye gitmiş ve mirası kabul etti.

İnsan Hakları Savunucusu, LGBTI+ ve Kadın Hakları Avukatı, ailenin cenazeyi kabul etmeyip mirası kabul ettiği iddialarını yalanladı ve şu açıklamayı yayınladı.