TRANS DÜNYASINI KARIŞTIRAN BBC BELGESELİ

İngiliz Trans dünyası BBC’nin hazırladığı, ”Trans çocuklar” temalı belgesel sebebiyle ikiye bölündü.

Dünyada oldukça gündemde olan Trans çocuklar ve onları destekleyen ebeveynleri konusunda gündemden faydalanmak isteyen BBC, konu ile ilgili bir belgesel film hazırladı. ”Transgender Kids: Who Knows Best?” isimli belgeselle, son zamanlarda ülkede oldukça gündemde olan konuya iki taraflı yaklaşan TV kanalı birçok trans aktivist tarafından, transfobi yaratacak olmakla suçlanıyor.

Belgesel kapsamında çocukların hissettikleri cinsiyeti yaşamaları gerektiğini savunan psikolog Dr Kenneth Zucker’ın röportaj vermesi sonrasında işinden olmasıyla başlayan tartışmalara, belgeselde yer alan çocukların aileleri de katıldı. Belgeselde trans çocuklarına destek oldukları için karşıt düşünceye sahip birçok din ve tıp insanları tarafından eleştirilen aileler, belgesel yetkililerinin kendilerini gizlemesi gerektiği düşüncesiyle BBC hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını açıkladılar.

Belgeselde trans olduğunu iddia eden ancak ailesinin ısrarları ve Psikyatrlar ile ortak bir çalışmaya girmesi sonucunda bu iddiasından vazgeçen Lou isimli bir çocuğa da yer veren BBC’nin, belgesel içerisinde transfobik düşünceleriyle yorum yapan bir psikyatrın söylediği ”Çocuğunuz köpek olduğunu düşünse, ona köpek maması verir miydiniz?” cümlesini öne çıkarmasından rahatsızlık duyan İngiliz LGBT aktivistleri de başlattıkları kampanya ile BBC’nin belgeseli yayından kaldırması ve yer alan ailelerden ifşa edilmeleriyle ilgili özür dilemesi gerektiğini duyurdular.