TRANS ERKEKLERİN GÖRÜNÜRLÜK SİMGESİ: RÜZGAR ERKOÇLAR

GZone Dergi yaşam yazarlarından Deniz Su Tiffany, Türkiye’de trans erkekler için bir görünürlük simgesi olan Rüzgar Erkoçlar’ın yakın tarihini GZone Dergi Nisan 2017 sayısı için yazdı.

İşte bu yazının giriş kısmı:

    Rüzgar Erkoçlar ismini duyduğunuzda aklınıza gelen ilk çağrışım nedir? Eminiz ki birçoğunuzun aklına “trans erkeklik” geliyordur. Gerek bu çağrışım, gerekse Rüzgar’dan önce trans erkekliğin toplum nezdinde bilinmemesi onu bir trans erkek ikonu haline getirmiştir. GZone dergi ekibi olarak bu ay sizler için Türkiye’nin trans erkek ikonunu inceledik.

      Rüzgar, aslında seneler öncesinden tanıdığımız; Emret Komutanım adlı dizide oynadığı yan rol ve bir markanın ped reklamında da yüz göstermesiyle birlikte var olan “yarı ünlü” olarak isimlendirebileceğimiz biriydi. Cinsiyet geçişi öncesindeki oyunculuk kariyerinden sonra piyasada görülmemeye başlayan Rüzgar, kendini iyice unutturmuş gibiydi.

      Uzun bir süre bu görünmezlikle geçtikten sonra bir anda  (ki 2013 yılına denk gelir) Erol Köse tarafından ortaya onun özel hayatını ifşa edici özelliği bulunacak iddialar atıldı. Bu iddiaya göre Rüzgar cinsiyet geçiş ameliyatı olmuş ve toplum içerisinde de kabul edilmiş erkek sterotipiyle yer almaya başlamıştır. Erol Köse’ye bu bilgileri sızdıran Erkoçlar’ın cinsiyet geçiş sürecinde ameliyatları yapan ve bu ameliyatların basına yansımasını sağlayan doktoruydu. Doktor, özel hayatın gizliliği ve Hipokrat yeminini hiçe saymış, adeta gözü dönmüş bir canavar gibi davranmıştı.

      İlk başta Rüzgar ve kardeşi bu durumu yalanlayan açıklamalar yaptılarsa da daha sonradan Ayşe Arman’a röportaj veren Erkoçlar, cinsiyet geçiş süreciyle ilgili tüm detayları anlatmıştı. Türkiye için yeni bir durum olmasıyla birlikte Rüzgar aşırı bir ilgiye maruz kalmış, bu ilginin boyutu açıkça taciz boyutlarına varmıştı. Bu ilginin verdiği rahatsızlık ve gözler önünden tekrar kaybolma isteğiyle bir fırıncıda çalışmaya başladıysa bile muhbir ve objektifler peşini bırakmamıştı. Sanki bilim camiasında keşfedilen yeni bir tür gibi nefes alışı dahi haber oluyordu.

 

BU YAZININ TAMAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “NİSAN 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…