TRANS ONUR HAFTASI: YÜRÜYÜŞ YAPILACAK, HER ŞEKİLDE DİRENMEYE DEVAM

13-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Trans Onur Haftası etkinlikleri bugün İnsan Hakları Derneği İstanbul şubesinde yapılan basın açıklaması ile başladı. Açıklamada bütün tehditlere rağmen Trans Onur Yürüyüşü’nün de LGBT Onur Yürüyüşü’nün de yapılacağı vurgulandı.

Trans Onur Haftası, bugün İnsan Hakları Derneği İstanbul şubesinde yapılan basın açıklaması ile başladı. Basın açıklamasına İstanbul LGBTİ Derneği, İHD İstanbul şube başkanı ve Trans Evi’nden Sevda ve Türkan katıldı.

İHD İstanbul şube başkanı Şenel Karataş, Orlando’da gerçekleşen katliama dair “Dün IŞİD’in gerçekleştirdiği korkunç bir katliam yaşadık. Orlando’da yaşanan bu vahşi katliamı kınıyorum” dedi. “Bu homofobik bir katliamdır” diyen Karataş, “Bu katliamlar artarak devam edecek. Ancak bizler buna karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Kıvılcım Arat ise “28 Haziran 1969 tarihinde ABD’nin New York şehrinde Marsha isimli bir trans kadının attığı bir taşla başlayan ’direniş’ bugün de aynen devam ediyor. ’Direniş’in başladığı tarihten bu tarafa 47 yıl geçti, ancak hem translara uygulanan şiddet ve baskı hem de LGBTİlere dönük saldırgan politikalara karşı direniş dünyanın her yerinde devam ediyor. ’Direniş’in ne kadar gerekli olduğuna dün Orlando şehrinde yaşanan katliamdan sonra bir kez daha tanık olduk. IŞİD çetelerinin bizim coğrafyamızda gerçekleştirdiği katliamları biliyoruz. Bu çeteye tırlarla silah taşıyanlar da katliamların sorumlusudur. Bizler Ezidi, Kürt ve  Nusayri halklarına dönük katliamlara susmadık, susmayacağız, her yerde karşı direniş içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

Basından gelen “Türkiye’de hem Trans Onur Yürüyüşü ve hem de devamında gelecek Onur Yürüyüşü üzerinde kimi tartışmalar devam ediyor. Dün Orlando’da yaşanan IŞİD katliamından sonra güvenlik konusu tartışmaları daha da boyutlandırılacak. LGBTİ örgütleri olarak sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu ise Kıvılcım Arat “Öncelikle şunu ifade etmeli ki bu katliamlar birçok ülkede ve de Türkiye’de çok defa karşımıza çıktı. IŞİD saldırılarını herhangi bir kalabalık içinde ya da bir işmerkezinde yapabiliyor. Sokaklarda yapıyorlar. Hedeflerinde çok geniş kesimler var. Bu nedenle yürüyüşlere bu eksenden bakmamalı. Bizler zaten her şekilde baskılar yaşıyoruz. 19 Haziran’daki Trans Onur Yürüyüşü ve 26 Haziran’daki Onur Yürüyüşü’nü yapacağız. Her şekilde direnmeye devam edeceğiz” diyerek yanıtladı.

Trans Onur Haftası’nın etkinlik programı için TIKLAYIN

Kaynak: Pembe Hayat