TRANSLARIN ZORUNLU KISIRLAŞTIRILMASI TARİHE KARIŞIYOR

Norveç Sağlık ve Sosyal İşler Bakanlığı hazırlanan yasa tasarısında transların cinsiyet değiştirme operasyonları öncesinde zorunlu kısırlaştırmaya maruz bırakılmasının ortadan kaldırılmasını önerdi.

Norveç Etik Kurulu’nun 3 Kasım’da oylamaya sunduğu ve Norveç Biyoteknoloji Danışma Kurulu’ndan da olumlu kararın çıktığı tavsiye kararı ile trans erkeklerde mevcut rahmin ve yumurtaların alınmasına sebep olan zorunlu kısırlaştırma uygulamasına karşı 13 kişilik heyetten 9’u Evet oyu kullandı. Bazı kurul üyeleri ise transların çocuk sahibi olma haklarına itiraz ettiler.

Sağlık ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre yasa tasarısı kabul edilirse transların cinsiyet geçiş ameliyatları sırasında zorunlu kısırlaştırma uygulaması tarihe karışacak. Translar istemeleri halinde ileride tüp bebek ya da suni tohumlama yöntemi ile çocuk sahibi olabilecekler. Ayrıca hem trans kadınlar hem de trans erkekler çocuk sahibi olmayı istemeleri halinde gerekli tıbbi desteğe ulaşabilecekler.

Biyoteknoloji Danışma Kurulu Başkanı Kristen Halvorsen açıklamasında;

“Danışma Kurulumuzda yaptığımız tartışmalarda trans erkeklerin cinsiyet geçiş ameliyatları sırasında kısırlaştırılmasının etik olmadığını değerlendirdik. Trans erkeklerin tüp bebek ya da suni tohumlama yöntemleriyle çocuk sahibi olma hakları yasa tasarısı onaylanırsa güvence altına alınacak” dedi.

Yeni yasa tasarısında aynı zamanda 16 yaşından küçük trans çocukların herhangi bir psikiyatrik ve/veya tıbbi zorunluluk olmadan yasal cinsiyetlerini değiştirebilmelerinin önü açılacak.

Bu yasa değişikliğinin Parlamento’dan geçmesi halinde Biyoteknik Yasası, İsim Yasası ve Çocuk Yasası’nda da değişikliklere gidilmesi gerekeceğinin de altı çizildi.

Kaynak: Pembehayat